Kanserde Erken Tanı Hayat Kurtarıyor

Mersin İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, kanserde erken tanının hayat kurtardığını belirterek, "2013 yılından itibaren 55 kadınımızda meme kanseri, 21 kadınımızda serviks kanseri ve 17 kişide kolon kanseri erken teşhis edilmiştir.

Mersin İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, kanserde erken tanının hayat kurtardığını belirterek, "2013 yılından itibaren 55 kadınımızda meme kanseri, 21 kadınımızda serviks kanseri ve 17 kişide kolon kanseri erken teşhis edilmiştir. Erken evrede hastalığı tespit edilerek 93 bireyin tedavi başarısının arttırılması, hastanın kendisinin ve sevdiklerinin psikolojik, sosyal ve ekonomik açıdan kayıplarının azaltılması sağlanmıştır" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Ekim ayının 'meme kanseri hakkında bilinçlendirme ayı' olarak kabul edilmesinden dolayı Dr. Kemik, meme kanseri ve kanserden korunma yöntemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Meme kanserinin dünyada en sık görülen ikinci, kadınlarda ise açık ara en sık görülen kanser olduğunu vurgulayan Kemik, "2012 verilerine göre dünyada 1,67 milyon yeni meme kanseri olgusu gelişmiştir. Dünya genelinde bölgeler arasında görülme sıkılığı oranlarında yaklaşık 4 kat fark bulunmakta olup Asya ve Afrika' da 100 binde 27, Avrupa'da 100 binde 96'lık görülme sıklığına sahiptir. Ölüm nedenlerine bakıldığında ise dünyada kanser nedenli ölümlerde 5. sıradadır. Kadınlarda gelişmekte olan ülkelerde en sık kansere bağlı ölüm nedeni olup, gelişmiş ülkelerde ise akciğer kanserinden sonra ikinci ölüm nedenidir. 2012'de dünyada 522 bin kadın meme kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiştir Ülkemizde ise meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser olup sıklığı 100 binde 45'dir" diye konuştu.

Meme kanserinin belirtileri konusunda da bilgi veren Kemik, "Memede ağrısız zamanla büyüyen bir kitlenin hissedilmesi, deride kalınlaşma, şişlik ve tahriş, meme ucunun hassaslaşması, meme ucunun içe çökmesi, memeden renkli akıntı gelmesi gibi değişiklikler görüldüğünde sağlık kuruluşuna başvurmayı ihmal etmemek gerekir. Meme Kanseri başta olmak üzere kanser hastalığının erken teşhis edilmesi tedavi başarısını çok yüksek oranda etkilemektedir. Bu bağlamda Ulusal Kanser Tarama Programı çerçevesinde Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce yapılan toplum tabanlı kanser taramalarından tüm halkımız ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Tarama programı çerçevesinde aile sağlığı merkezlerimize ve Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi'ne başvuran 40-69 yaş arasındaki kadınlara meme kanseri, 30-65 yaş arasındaki kadınlara rahimağzı kanseri, 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere kolon kanseri yönünden ücretsiz taramalar yapılmaktadır" ifadelerini kullandı.

"93 kişi erken tanı ile hayata tutundu"

Vatandaşların geç kalmadan kanser taramaları için aile hekimlerine müracaat etmeleri gerektiğini vurgulayan Kemik, "Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı tarafından 2013 yılı itibari ile Ulusal Kanser Tarama Programı başlatılmıştır. Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi ve aile sağlığı merkezlerimizin değerli katkılarıyla Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce ilimizde kanser taramaları çerçevesinde 2013 yılından itibaren 85 bin kişiye meme kanseri teşhisine yönelik mamografi, 146 bin kişiye kolon kanserinin teşhisine yönelik gaitada gizli kan taraması ayrıca 111 bin kişiye serviks kanserinin tespiti amacıyla smear taraması yapılmıştır. Bu taramalar sonucunda 2013 yılından itibaren 55 kadınımızda meme kanseri, 21 kadınımızda serviks kanseri ve 17 kişide kolon kanseri erken teşhis edilmiştir. Erken evrede hastalığı tespit edilerek 93 bireyin tedavi başarısının arttırılması, hastanın kendisinin ve sevdiklerinin psikolojik, sosyal ve ekonomik açıdan kayıplarının azaltılması sağlanmıştır" şeklinde konuştu.

Kansersiz yaşamın insanların elinde olduğuna dikkat çeken Kemik, "Tütün kullanmayın. Anne karnındaki bebeği ilaç, kimyasal maddeler, toksinler ve radyasyondan koruyun. Çalışma ortamındaki zararlı maddelerden ve gereksiz radyolojik tetkiklerden sakının. Düzenli egzersiz yapın. Yüksek kalorili diyet ve katkı maddelerinden, alkolden uzak durun. Günlük besin tüketiminizin çeşitli olmasına dikkat edin. Özellikle bitkisel gıdalara ağırlık verin. Ayaküstü ve hızlı beslenme tarzından uzak durun. 40-69 yaş aralığındaki kadınlarımızın iki yılda bir meme kanserinin erken teşhisine yönelik mamografi çektirmeleri önerilmektedir. Kadınlarımızın aile hekimlerine müracaat ederek meme kanserine yönelik taramalarını sevdikleriyle geçirecekleri güzel, huzurlu ve sağlıklı günler adına talep etmelerini öneriyoruz" dedi. - MERSİN