Kanser düşmanı

Uzmanlar kansere karşı çiğ sebze ve meyveyi öneriyor.

Hastalıkları çağıran obezite, meme kanserini de tetikliyor. Prof. Dr. Özmen, bu riske karşı çiğ sebze-meyve öneriyor.


Gelişen teknoloji, değişen yaşam koşulları ve hayat tarzı ile obezite çığ gibi büyüyor. Yanlış beslenme alışkanlıklarının da şişmanlığa davetiye çıkardığını belirten İstanbul Florence Nightingale Hastanesinden Prof. Dr. Vahit Özmen, fazla kilonun menopoz sonrası meme kanseri riskini yüzde 30 artırdığını vurguladı.

Fazla hamur işi tüketenlerin kilo fazlasının daha çok oması nedeniyle meme kanserine yakalanma riskinin de o kadar çok olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özmen, "Masanıza ulaşmadan yemek ne kadar çok pişirilip sadeleştirilmiş ise besin değeri o kadar azalmıştır" dedi.

Fazla kilo sorunu ile meme kanseri riskini azaltmanın bir diğer yolunun egzersizden gectiğini belirten Prof. Özmen şöyle konuştu:

"EGZERSİZ YAPIN"

Düzenli egzersiz kavramı her gün 20 ile 60 dakika arasında süren periyodik hareketleridir. En yararlı olduğu bilinen aktivite türleri tempolu yürüyüş, yüzme, koşma, bisiklet sürme gibi sporlardır. Sonuç olarak düzenli egzersiz, doğru beslenme alışkanlıkları ve uygun kilonun korunması sonucu meme kanserinden korur."

İlgili Sağlık Konuları