Kannaboid Sistemi Nedir?

Kannaboid sistemi: Ben buna 'engel olamıyorum' sistemi demeyi daha çok seviyorum.

Çünkü bu sistem bir kez işlemeye başlarsa yemek artık engel olamadığınız bir şey haline gelir ve bu neden bazı insanların diğerlerine göre daha fazla obezite problemi olduğunu açıklıyor.

Kannaboidler sürekli yeşil yanan trafik ışıkları gibidirler. Bir bölgeye giren trafiği engellemezler ve orası çok kalabalık olur, sonra park edecek yer bulmak için binaların etrafında dolanan arabalar vb. gibi yetersizlikler ortaya çıkar ve trafik iyice kötüye gider.

Bazen kırmızı bazen yeşil yanan ışıkların olduğu ve tüm yönlerden gelen trafiği daha etkili bir şekilde yönetebilen bir sistem iste daha etkili bir yöntemdir.

Aslında kannaboidler insülin hormonunun hücrelere şeker pompalamasını engellerler, o yüzden şeker yakamayız ve insüline karşı dirençli oluruz. Kannaboidler bunu adiponektin adı verilen bir maddeyi engelleyerek yaparlar.

Bu madde yağ hücreleri tarafından üretilir ve normalde kasların karbonları ve yağları etkili bir şekilde kullanmalarını sağlar. Bu muhtemelen, neden bazı insanların sürekli kilo aldıklarını ve bazılarının kalorileri daha kolay yaktıklarını açıklar. Ayrıca bazı insanların neden sürekli aç olduklarını ve şişmanladıklarını da açıklayabilir. Çünkü içine şeker gönderilmeyen beyin, tokluğu hissedemez.

Kannaboidler ayrıca sizi sürekli yağlı ve şekerli yiyeceklere yönlendirirler, yani ‘engel olamıyorum’ sisteminiz sizi sadece zevk için yemeye zorlar. Böyle yemek alemleri sırf çok streslisiniz diye, ilişkinizdeki problemler yüzünden üzgünsünüz diye ya da favori yarışmacınız Popstar’dan elendi diye oluvermez.

Bunlar da bir parçasıdır ama yemek alemlerinin biyolojik kaynağı kannaboid sisteminizin sizi, sonunda karnınızı pişmekte olan bir kek gibi kabartacak olan, yiyeceklere yönlendirmesidir.

Kannaboidler ayrıca karaciğeri de daha çok yağ üretmesi için uyarırlar. Böylece trigliserin ve LDL seviyelerimiz yükselir ki bunlar da yüksek tansiyon, diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi ciddi sorunlara sebep olaiblir. Ayrıca beyni daha çok yiyecek için uyarırlar, bu da abdominal obeziteye onun sonucu olarak da insülin direncine ve aşırı glikoza karşı aşırı duyarlılığa sebep olur.

Dr. Mehmet Öz

İlgili Sağlık Konuları