Kalp Hastasına Sahte İlaç Verdiler

Manisa'da kalp hastası 36 yaşındaki Çağlar Çil, tedavisi için verilen hapların plastik çıkmasıyla neye uğradığını şaşırdı.

Manisa'da kalp rahatsızlığı sebebiyle kaldırıldığı hastanede beş ay arayla iki defa açık kalp ameliyatı olan ve şuan metal protez kalp kapağı ile yaşamını sürdüren 36 yaşındaki Çağlar Çil, tedavisi için verilen hapların plastik çıkmasıyla şaşkına döndü.

BEŞ AY ARAYLA İKİ DEFA KALP AMELİYATI OLDU

Çil'in şikayeti üzerine Manisa İl Sağlık Müdürlüğü İlaç ve Eczacılık Birimi'nce incelemeye alınan haplar, araştırılması için Sağlık Bakanlığı'na gönderildi. Manisa'da bir çocuk babası Çağlar Çil, fenalaşınca 2014 yılında kaldırıldığı hastanede beş ay arayla iki defa açık kalp ameliyatı oldu.

YÜKSEK TANSİYON İLACI VERİLDİ

Şu an metal protez kalp kapağı ile yaşamını sürdüren Çağlar Çil'e doktorlar tedavisi için toplar ve atardamır gevşeterek, kalbin kan pompalamasını kolaytırıp, kan akışını düzenleyen yüksek tansiyon ilacı verdi. Çil, iki yıl boyunca bu ilaçları kullandı.

İLAÇ DIŞKISINDA ÇIKTI

Ancak, en son geçen Kasım ayında aldığı ilaçlar nedeniyle rahatsızlandığını ve kabızlık sorunu yaşadığını belirten Çil, dışkısında kalp tedavisi için kullandığı ilacın çıktığını farketti.

PLASTİK OLDUĞUNU ANLAYINCA ŞOK OLDU

Normal şartlarda içmesinden 6 dakika içinde erimesi gereken ilacın 24 saat geçmesine rağmen erimemesinden şüphelenen Çil, temas ettiğinde hapın daha önce kullandıklarından farklı olarak plastik olduğunu anlayınca, şok oldu.

YETKİLİLERE ŞİKAYETİNİ ANLATTI

İlacın sahte olymasından şüphelenen Çil, soluğu kendisine ilacı yazan Manisa Merkez Efendi Hastanesi'ndeki doktorunun yanında aldı. Doktorun kendisini ilacı aldığı eczaneye yönlendirmesinin ardından Manisa İl Sağlık Müdürlüğü'ne giden Çil, yetkilerle görüşerek, şikayetini anlattı.

Haplar, Manisa İl Sağlık Müdürlüğü İlaç ve Eczacılık Birimi'nce inceleme altına alındı. İlaçlar, Sağlık Bakanlığı'na gönderildi.

ÖLÜM KORKUSU İLE BURUN BURUNA YAŞIYOR

Olayın ardından ilaçlara karşı duyduğu güvensizlik sebebiyle tedavisini ihmal eden Çağlar Çil, ölüm korkusu ile burun buruna yaşıyor.

DAVA İÇİN BAKANLIK SONUCUNU BEKLİYOR

Çağlar Çil, dava açıp, hakkını arayacağını belirten Çil, "Bu ilaç benim sürekli rahatsızlığıma neden oluyor. Sürekli ölüm korkusu ile yaşamak apayrı bir duygu. Hayatımı bu ilaca bağlı olarak yaşıyorum. Bütün hayatım bu ilaçlara bağlı. Bunlarda sahte çıktıktan sonra kime veya ne ye güvenerek yaşayayım" dedi.

İlgili Sağlık Konuları