Kalça Protezi Kullanmaya Başladıktan Sonra Bunlara Dikkat Edin!

Kalça ekleminin ağrılı kireçlenmelerinde son tedavi seçeneği kalça protezi uygulamasıdır. Ancak protez uygulamasından sonra, günlük yaşamda bazı hareketleri yaparken çok dikkatli olmak gerekiyor.

İnternational Hospital’dan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Sezgin Sarban, protezi ileri dönem kalça kireçlenmelerinde ve hasta 100 metre kadar ağrısız yürüyemeyecek haldeyse uyguladıklarını belirtiyor. Protez takılmış hastaların günlük yaşamlarında başlıca beş önlemi almaları öneriliyor.Doç. Dr. Sarban, protezden sonra şunlara dikkat etmek gerektiğini belirtiyor: 

  •  Yer sofrası ve alaturka tuvalete otururmamaya, dizleri kırarak tam çömelme yapmamaya gayret edilmeli 


  • Ameliyat sonrası en az 6 ay bacak bacak üstüne atılmamalı


  •  Bel ve kalça 90 dereceden fazla bükülmemeli


  •  Banyo ayakta veya yüksek bir taburede oturarak yapılmalı, banyodan çıkarken yerler kurulanmalı


  •  Terlik yerine altı lastik kaymayan-düz tabanlı ayakkabı tercih edilmeli
Kalça kireçlenmesinde öncelikle tıbbi tedavi öneriliyor. Bunların arasında kilo vermek, baston ya da koltuk değneği kullanılması, ağrı kesici ilaçlar, aktif kalça egzersizleri ve fizik tedavi yöntemleri (ultrason, hidroterapi, kaplıca) sayılabilir.Protez öncesi uygulanan bu tedavilerle, hafif ve orta derecedeki kalça kireçlenmeleri tedavi edilebiliyor. İleri dönem kalça kireçlenmeli hastalarda ise özellikle günlük aktivitelerini yapmakta zorluk çekiyor ve şiddetli ağrılar nedeniyle 100-200 metre bile ağrı duymadan yürüyemez hale geliyorsa, kalça protezi tercih ediliyor.   

İlgili Sağlık Konuları