Kalça Çıkığı Şüphesi ile USG Çekildi. Ne Yapmalıyım?

Merhaba, bebeğim 42 günlükken kalça us çekildi ve sonuç şu şekilde; Bilateral Kalça Ultrasonografisinde; Her İki Asetabuler Köşe Tavan ve Labrumlar Tabii Görünümdedir. Her İki Femur Başı Epifizi Non-Ossifiyedir. Alfa Açıları Sağda ve Solda 54 Beta Açıları Sağda ve Solda 45. Graf Sınıflamasına Göre Normal (Tip IIA) Gruptadır. Öncelikle Fizyolojik İmmatürite ile Uyumludur. 3. Ay Sonu US Kontrolü Önerilir. Sonuç: Fizyolojik İmmatürite. Bu durumda ne yapmam gerekiyor?

Dr. Emel Başarır

Graf sınıflaması, Gelişimsel Kalça Displazisi yani eski adı ile Doğumsal Kalça Çıkığı tanısı için kullanılan; kalça USG'sine dayanan bir sınıflama yöntemidir. Bu sınıflamaya göre çekilen tüm USG’ler 4 sınıfa ayrılır. Her 4 grubun tedavisi ve takibi farklıdır. USG’nin özellikle 6 aydan önce tanı değeri fazladır. Fakat Ultrasonografi dahil hiçbir tanısal test yeni doğan döneminde şüpheli Kalça Çıkığı için kesin bir tanı koydurmaz.

Sizin bebeğiniz için yapılan USG’de henüz 3 aylıktan küçük olduğu için fizyolojik immatür bulunmuş olabilir. 3 ayı tamamlandıktan sonra yapılan USG ile yeniden değerlendirilmesi faydalı olur.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri