İstenmeyen Tüy Kabusu Ne Zaman Bitecek?

Hem kadınlar hem erkekler en önemli estetik sorunlarından biri olan aşırı tüylenme probleminden kurtulmak için asırlardır değişik yöntemler kullanıyor.

Ancak ağda, traş ve kimyasal dökücülerle istenilen sonuçların elde edilmediği bir gerçek.Bu yöntemlerin uıygulanmasındaki güçlüklerin yanı sıra, ortaya çıkan birçok sorun nedeniyle hekimler lazer epilasyonu sıklıkla öneriyorlar.

Lazer epilasyon Acıbadem SAğlık Grubu'na bağlı kuruluşlarda başarıyla uygulanıyor .Lazerle epilasyon uygulamasının diğer yöntemlere göre birçok önemli üstünlüğü var.Lazer bir defa bir tüyden fazlasını ortadan kaldırabiliyor.

Sırt, omuz, kol, bacak ve yüz gibi daha geniş alanların istenmeyen kıllardanhızla arındırılması mümkün kılıyor. Hepsinden önemlisi lazer epilasyon istenmeyen kılların ortadan kaldırılmasında güvenli, hızlı, etkili, yan etkisi olmayan ve acı vermeyen bir alternatiftir.

Lazerle en iyi uzun süreli sonucu alablmek için gerekli olan tedavi süresi kişiden kişiye değşiyor. Yaş, genetik, hormonal faktörler, ilaç kullanımı ve metebolizmanın özellikleri gibi birçok faktörler tüylerin kalınlığı ve gücü üzerinde etkili rol oynuyor.Lazer, tedavi süresince büyüme döngüsündeki kıl folikülünün büyüme kapasitesini hızla yavaşlatıyor ve yok ediyor.Bazı tüy folikleri büyüme döngüsü, tedaviden sonra başlayabileceği için optimal sonuç açısından birçok kez tedavi yapılması gerekiyor.

Ten ve tüy rengine bağlı olarak tedavi sonuçları hastan hastaya değişebiliyor.Lazer tedavisi başlangıcından itibaren tüylerin daha yavaş ve daha ince çıktıkları gözleniyor.

Her yaşa, herkese uygulanabilen lazer epilasyon gebelerde de güvenli bir biçimde tercih edilebilir.Ancak sosyal endikasyon açısından yapılmıyor.Lazerli epilasyon iğneli epilasyona göre de bir çok üstünlüğe sahip.İğneli epilasyonun daha yavaş ve ağrılı bir işlem olduğuna dikkat çeken Acıbadem Sağlık Grubu lazer uzmanları şu bilgiyi veriyor.

"İğneli epilasyonda her tüy folikülüne iğne en az bir defa batırılmatadır ve tüy büyümesini yavaşlatmak için tüy folikülü elektrik şokuyla yakılmaktadır.Lazer epilasyon istenmeyen kıl alanını taramak için lazer ışınının altındaki alan tüm tüylerden arındırılmış olur.Ayrıca kişi hemen kozmetik ürünler ve su ile temas edebilir."

Lazer epilasyonu üç basamklı yumuşak bir süreçten oluşuyor.İlk önce tedavi edilecek alan temizleniyor.Sonra bu bölgeledki uzun kıllar kısaltılıyor, jel sürülerek, söz konusu olan lazerle taranıyor.Lazer enerjisi deriden geçip tüy folikülündeki pigment tarafından emiliyor.

Saniyeden daha kısa sürede tüm tedavi edilen tüy folikülleri etkisiz hale getiriliyor.Tedavi edilecek alanın genişliğine balı olarak tedavi birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebiliyor.

Tedaviden sonra, en fazla bir birkaç gün içinde tüyler kendiliğinden ökülüyor.Ardından hemen normal ektivitelere dönülebiliyor.

İlgili Sağlık Konuları