Botoks Tekrar Yapılmalı mı?

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Eser Aydoğdu en çok sorulan sorulardan birini cevapladı.

Botoksu tekrar yaptırmazsam kırışıklıklarım artar mı?, daha mı kötü olur ? , bir kere yaptırdım mı düzenli yaptırmam mı gerekir?

Botoks uygulamasında bölge seçimi ve dozun düzgün bir biçimde ayarlanmasıyla ifadenin kontrol edilmesi mümkün olur. Bazı kişiler kaşlarının kalkmasını istemezken bazı kişiler kaşlarının kalkmasını ister. Öte yandan bazı kişiler kaş arasında ki kırışıklıklardan veya göz etrafı çizgilerinden kurtulmayı önemli bulurken bazı durumlarda de alın bölgesindeki kırışıklıklar önemli hale gelir.

Botoks  yapıldığında yüz ifadesi değişir mi? Botoks zannedildiği gibi bir dolgu maddesi değildir. Yapılan  Botoks uygulaması yüzü şişirmez. Dudakları ya da yanakları dolgunlaştırmak için yapılan başka estetik operasyonları da vardır. Bu tür operasyonlarda dolgu maddeleri bulunur. Ülkemizde sık sık, hyaluronik maddeler, kişiden alınan yağlar ya da kolajen dokular enjeksiyonda kullanılır. Şişliğe neden olan bu maddelerin aşırı miktarda yapılmasıdır. Botoks yüzde şişliğe neden olmaz. Kırışıklıkları gideren bir tür ilaçtır. Serum ile enjekte edilir. Enjekte edildikten sonra kaslara dağılır. Dolgunlaştırma amaçlı kullanılmaz.
 

Botoks sonrası şaşkın ifade olur mu? Botoks Toksini yapıldığında yüz ifadesi değişir mi? Bu tamamen doktorunuzun yaptığı dozla ilgilidir. Doz sizin beklentinize göre ayarlanabilir. Tekrar 1 hafta sonra rötuş dozu ile de istenilen düzeltmeler yapılabilir.

Botoks uygulaması geçici bir tedavi tekniğidir. Tedavi hastaya uygulandıktan sonra 3 ve 7 gün arasında etkisini gösterir. Devam eden 4-6 ay boyunca tedavi etkisini gösterir. 4- 6 ayın sonunda  Botoks etkisini kaybeder. Kas çalışmaları normale döndüğü için kırışıklıklar eski haline döner, hatta bir süre sonra eski halinden daha iyi hale gelir. Çünkü botoks aynı zamanda kırışıklıkları tedavi etmiş olur. Çünkü kişi o bölgedeki mimiklerini kullanamadığı için eskisi gibi kırışıklıklar derinleşmez. Tedavinin etkisi kaybolduktan sonra yine  Botoks uygulanabilmektedir. Bu tedavi tekniğinde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Eğer kişi tekrar  Botoks yaptırmazsa,  Botoks yaptırmadığı için kırışıklıkları artmaz.

Op.Dr.Eser Aydoğdu son olarak ; işlem süresi de kısadır. 15- 20 dk sürer. Herhangi bir bilinen tehlikesi yoktur. Bazı yanlış bilgilendirmeler sonucunda  Botoks yapıldığında felç olunduğu gibi inanışlar vardır. Ayrıca hamile ya da süt emziren annelere bu tedavi uygulanmamaktadır.

Antikor oluşması ise çok nadir görülür, bu durum ise kişide  Botoks etkisini göstermemesiyle sonuçlanır. Eğer kişide Botoks karşı antikor oluşmuşsa kırışıklıkları açılmaz.

İlgili Sağlık Konuları