İştahınız Ruh Halinizi Ele Veriyor!

Son araştırmalar hepimizin başından beri bildiği şeyi gösteriyor: Ruh halimiz yediklerimizi yönlendiriyor.

Araştırmacılar kişilik ve yiyeceklerin nasıl çarpıştığını yani ruh halimizin bizi fiziksel özelliklerine göre nasıl da bazı yiyeceklere yönlendirdiğini göstermek adına yüzlerce kişinin beslenme programını inceledi. Araştırma birçok ruh halinin belirli sinyaller yolladığı teorisini öne sürdü (örneğin, gerilmiş böbreküstü bezleri tuzlu yiyecek isteği sinyalleri yolluyor olabilir).

Öyleyse sizin aşırı istek duyduğunuz favori yiyeceğiniz sizin hakkınızda neler söylüyor?

Eğer canınız et gibi katı veya sert ve gevrek yiyecekler istiyorsa, sinirli olabilirsiniz.

Şeker ise, bunalımlı hissediyor olabilirsiniz.

Dondurma gibi yumuşak ve tatlı bir şeyler istiyorsanız endişeli hissediyor olabilirsiniz.

Canınız tuzlu yiyecekler çekiyorsa, stresli bir ruh hali içinde olabilirsiniz.

Eğer kraker, makarna gibi şişkin, tok tutan yiyecekler istiyorsanız yalnız ve cinsel olarak hüsrana uğramış hissediyor olabilirsiniz.

Herhangi bir şey veya her şeyi canınız çekiyorsa, kıskançlık hissediyor olabilirsiniz.

Bunlar gerçekten etkileyici ancak erkeklere kadınlara olduğundan daha farklı anlam ifade ediyorlar. 1000 insan üzerinden araştırma yapan Fransız araştırmacılara göre, “Kadınların %28’i ve erkeklerin %13’ü bazı yiyecekleri tüketme konusunda aşırı istek duyuyorlar.

Bu isteğe sahip kişiler (özellikle kadınlar) bu isteği hissetmeyenlere göre kiloları konusunda daha hassas davranıyor. Kadınlar ne yazık ki, bu konuda daha çok negatif duygulara sahipler ve bu yüzden daha çok yiyorlar. Buna karşılık erkekler, yeme isteği ve karşı koyma konusunda daha iyi hissediyorlar. Garip belki de... Ancak bu hisse sahip kadın ve erkeklerin %40’ı aç değiller. Yani bu aşırı yeme duygusu çoğunun nedeni yemeğe duyulan ihtiyaç değil istek...

Chef Clinic araştırmasına göre canınızın bir şey çekmesinin sebebi kızgın, üzgün, memnun, yalnız, bunalımlı veya bir ödül ihtiyaç duyuyor olmanız. Yani açlık değil..

Dr. Mehmet Öz

 

İlgili Sağlık Konuları