İşlerinizi Vücut Saatinize Göre Düzenleyin!

Yapılacak işler için vücudumuzun ideal saatleri olduğu ortaya çıktı. Hangi işin hangi saatte yapılması gerektiği genlere kodlanmış.

Gaziantep Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Müdürü Doçent Dr. Kürşat Karacabey, ne zaman ne yapmamız gerektiğini vücut saatimize göre anlattı:

01:00: Dikkatin en düşük olduğu saat. Bu saatte çalışanlar hata yapıyor. Çünkü vücut kendini uykuya ayarlamış. İstatistiklere göre trafik kazaları en çok bu saatte oluyor.

03:00: Bu saatte insan içine dönüktür. Bunalıma girme ve intihar eğilimi yüksektir.

04.00: Yeni güne hazırlanan vücut enerji üretir. Kan basıncı yükselir, damarlar gerilir. Kalp krizi geçirme oranı yüksektir. Kalp hastaları ve erken saatte spor yapanlar dikkatli olsun.

05:00 Gün başladığı için stres hormonu 6 katına çıkar.

07:00: Vücut uyanmıştır ama kaslar ve eklemler hâlâ soğuktur. Bu saatte spor yapmayın. Sindirim sistemi iyi çalıştığı için kahvaltı yapın. Çünkü karbonhidrat depolanmadan enerjiye çevrilir.

08:00 Nabız ve tansiyon yükseldiği için kalp krizi riski oluşur. Kahvaltıdan sonra sigara içerken dikkatli olun. Damarlar her zamankinden fazla daralmıştır.

09:00 En verimli çalışma saatleri. Öğrenme ve mantıklı düşünme kabiliyeti en yüksek seviyededir.

14:00 Yorgunluğun başlamasıyla uyku hali oluşur. Beyne giden kan azalır. Öğle yemeğinden sonra uyku iyice bastırır. Öğlen uyuyanlarda kalp krizi riski yüzde 30 düşer.

15:00 Bu saatte mutluluk hormonu en yüksek seviyeye çıkar. Vücut yeniden enerji üretir, hafızanın kapasitesi artar. Günün ikinci verimli dilimidir.

İlgili Sağlık Konuları