İki Avuçtan Fazla Yemek Şişmanlatır!

Unutmamak gereken bir şey var; sağlıklı zayıflamak, yağdan kilo vermek, kilo verirken yüzün sarkmaması çok önemli.

Diyet yaparken en büyük sorunlardan bir tanesi aç kalmak, ara öğünleri atlamaktır. Sağlıklı bir beslenme ve zayıflama programında mutlaka ara öğünler de olmalı. Uzun süre aç kalmak, çok sağlıklı bir durum değil. Eğer ara öğünleri yapmazsanız, iki risk söz konusu olabilir, birincisi kan şekeriniz düşebilir ve bu durumda daha sonra yediğiniz yemeklerin depolanması eğilimi artabilir.

İkincisi de uzun süre aç kalınca daha çok acıkırsınız ve bir sonraki öğünde kontrolsüz yiyebilirsiniz. Ara öğünler gerçekten de ara öğün olmalı, asla ana öğünler kadar çok yenilmemelidir. Özellikle kadınların çay saatlerinde yaptığı ağır yiyecekler belki lezzetli ama sık yendiğinde kilo aldırıcı ve sağlığı bozucu olabilir.

Bu yüzden dikkatli olun ve aşağıdaki önerilerimi uygulamaya çalışın.

Sık sık yeşil elma, zerdeçal, nane kokularını koklayın.

Asla uzun süre aç kalmayın. Mutlaka ara öğünler yapın.

Yemeklerden 10 dakika kadar önce ıhlamur, mate karışım çayı için.

Gün içerisinde yulaflı büsküvi, müsli, yulaf ezmesi, kepekli ürünler gibi besinlerden yediğiniz tok tutucu ara öğünlere ağırlık verin.

Kan şekerini hızla yükselten beyaz un, beyaz şekerli gıdalardan kaçının. Bu gıdalar daha hızlı acıktırır.

Organik krom hapları kan şekerinin dengelenmesine ve açlık tatlı krizlerine yardımcı olabilir.

Yemekleri yerken daima uzun uzun çiğneyin. Çok hızlı bir şekilde sofradan kalkmayın.

Elma kabuklarındaki pektin maddesi tokluk hissinin sağlanmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle ara öğünlerde veya çok acıktığınızda kabuklu yeşil elmayla birlikte bir avuç tuzsuz leblebi tüketin.

Yine acıkmaya karşı ara öğünde bir büyük bardak ılık light süt içerisine iki çorba kaşığı yulaf ezmesi koyarak yiyin.

Mercimek, nohut, börülce, barbunya gibi bakliyatlar, haşlanmış tavuk eti, balık buğulama, yağsız ızgara köfte, yumurta beyazından omlet, hindi şiş uzun süre size tok tutarak kolay acıkmanıza engel olabilir.

Stres ve gerginlik sizde açlık hissi oluşturuyorsa 1 fincan melissa çayı içmek, burundan nefes alıp daha uzun sürede gevşeyerek nefes vermek ve bir parmak bitter çikolatayı ağızda yavaş yavaş emmek sinir sisteminizi sakinleştirir ve aşırı gerginliğin mide kazıntısı yapıcı etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Kendinizi çok sık aç hissediyorsanız ve tüm bu önerilere rağmen kendinize güvenmiyor, fazla yemekten korkuyorsanız o zaman 1 haşlanmış yumurtayı üstüne biraz kimyon serperek yiyin. Yumurta hem besleyici hem de tok tutucu olarak sonrasındaki 1 saatte gereksiz ve yanlış atıştırmalara engel olabilir.

Marul da tokluk hissi sağlar.

Strese girdiğinizde iştah patlaması oluyorsa

Hemen nefese konsantre olun ve gevşeyerek derin derin nefes alıp verin.

Saçlarınızı uzun uzun tarayın, fırçalayın. Bu başın tepe noktalarının okşanması veya taranması diğer enerji merkezlerini de dengeler.

İmkan varsa uzun süreli bir duş alın.

Rahatlatıcı bir monotonmekanik işlem yapın. Örneğin tespih çekin.

Lavanta-melissa-nane kokularını koklayın.

1 fincan melisa çayı için.

Ağzınıza bir parmak bitter çikolata alın yavaş yavaş emin.

Siniriniz geçmediyse kimsenin duymayacağı bir yere gidin ve bağırın. Belki saçma gibi gelebilir ama uzun bağırmak sinirleri rahatlatır ve öfkenizin geçmesine yardımcı olabilir.

Dr. Ender Saraç

İlgili Sağlık Konuları