İçtiğiniz Meyve Sularının Paketlerine Dikkat Edin!

Karton ambalajda sağlıklı meyve suyu keyfi Vücudumuzun yüzde 72'si sıvıdan oluşuyor. Altı hafta yiyeceksiz yaşayabiliyoruz ancak sıvı almadan bir haftadan fazla yaşamamız mümkün değil.

Özellikle sıcak ve nemli yaz günlerinde bol sıvı tüketmek gerekiyor. Meyve suları ve limonata, vücuda kaybettiği sıvıyı kazandırmak için iyi bir seçenek oluşturuyor. Son yıllarda giderek çeşitlenen meyve suları, sıvı alımını keyifli ve lezzetli bir seçenek haline getiriyor.

Karton ambalajlar ise meyve sularına her yerde, her an ulaşabilmemiz açısından pratik bir çözüm sunuyor. Tetra Pak’ın dünyaya tanıttığı aseptik karton ambalajlarda, meyve suları güvenle her yere ulaştırılabiliyor.

Sıcak yaz günlerinde keyifle serinlemenin bir diğer yolu olan limonata, artık pratik karton ambalajında güvenle tüketiciye sunuluyor. Ambalaj sayesinde koruyucu gerektirmiyor Tetra Pak teknolojisinin temeli aseptik ambalajlamaya dayanıyor.

Yaklaşık 30 saniye süreyle 98 dereceye kadar ısıya tabi tutulan, yani pastörize edilen ve hemen ardından 20 dereceye soğutulan meyve suyu, nektar, meyveli içecek ya da limonata; ışık, hava ve bakterilerden arındırılmış, steril ortamlarda karton ambalajlara dolduruluyor.

Tetra Pak aseptik karton ambalajları, içindeki ürünün hava ve ışık gibi tüm dış etkenlerle temasını önleyen altı katmandan oluşuyor. Bu sayede ambalaj açılmadığı sürece, ürün aylarca koruyucu gerektirmeden taze kalabiliyor.

Ambalaj açıldığında, ürün dış etkenlere maruz kaldığından, ürünün açıldıktan sonra buzdolabında saklanması ve mümkün olan en kısa zamanda tüketilmesi gerekiyor. Yüksek oranda geri dönüşüm sağlanıyor Aseptik karton ambalajlar, meyve sularını tüketicilere güvenli şekilde ulaştırmanın yanı sıra, geri dönüştürülebilir olma özellikleriyle çevrenin sürekliliğinin sağlanmasında önemli rol üstleniyor.

Tetra Pak’ın çevreci faaliyetleri geri dönüşümle sınırlı değil. Kuruluş, ekonomik faaliyetlerinin çevre ve doğal kaynaklar üzerindeki etkilerini en aza indirmek için büyük çaba içinde. Üretilen ambalajların ana hammaddesi ağaçlardan elde edildiği için, bu hammaddenin sağlandığı ormanların sürdürülebilir olması, üretimde kullanılan her ağacın yenilenebilmesi Tetra Pak için büyük önem taşıyor.

Herkese Sağlık Dergisi

İlgili Sağlık Konuları