Havalar Isındı Su İhtiyacımız Arttı

Su, yaşam için önemli bir öğedir.

Su, yaşam için önemli bir öğedir. İnsan, besin almadan haftalarca yaşayabiliyorken, susuz en fazla birkaç gün yaşayabilir. Su tüketimi az olduğunda da gereğinden fazla olduğunda da, gereğinden fazla olduğunda da insana zarar verir. Vücut çalışmasının her aşamasında suya ihtiyaç vardır.

Vücut ağırlığının %60-70' i, 
Kas dokusunun % 70-75'i, 
Yağ dokusunun da % 10-15' i sudan oluşmaktadır.

Günlük su tüketiminin, soğuk algınlığına, kabızlığa, idrar yolu enfeksiyonlarına, cilt sağlığının korunmasına, organizmanın toksinlerden arındırılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Su tüketimi aynı zamanda kilo kontrolü programlarında zayıflamaya yardımcıdır. Cildin nem  dengesinin ve elastikiyetin düzenlenmesinde de rol oynayarak selülit oluşumunun önlenmesine destek sağlar.

Vücutta Su Kaybı Nasıl Olur?

Besin tüketimi ile vücutta oluşan zararlı maddeleri atmak ve vücut ısı dengesini sağlamak için 

Günde

Böbreklerden yaklaşık 1500 mL 
Deriden yaklaşık 500 mL
Barsaklardan yaklaşık 300 mL
Solunumla 300 mL  olmak üzere yaklaşık 2500 mL sıvı kaybı olur.

Vücut Sıvı Dengesini Koruyabilmek İçin Günde 2,5 lt Su İçmeliyiz

Vücudun su ihtiyacı; pratik olarak vücuda giren her bin kalori için 1 lt su tüketimi olarak söylenebilir. Su tüketiminin yeterli olup olmadığını idrar rengimizin açıklığına bakarak anlayabiliriz.

Bazı Özel Durumlar;

Sıcak havalarda, fiziksel aktivite yapıldığında, fazla proteinli ve tuzlu besinler tüketildiğinde terleme ve idrarla; 

Vücut ısısını arttıran ateşli hastalıklarda solunum yoluyla;

İshalde ise barsak yoluyla sıvı kaybı artar.

Bu nedenle su tüketimi özel durumlarda arttırılmalıdır. Kafeinli içecekler (çay, kahve, kola vs.), günlük tüketmemiz gereken suyun yerine konulmamalıdır.  Bunları içerken su-sıvı almamıza rağmen diüretik etkilerinden dolayı idrarla su atımını arttırdığı için sıvı kaybına neden olur. 

Güvenli Su Tüketimi

Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmış ticari amaçla satılan doğal kaynak suları, içme suları ve doğal mineralli suları güvenle tüketebilirsiniz.

Diyetisyen Elif Yıldız

İlgili Sağlık Konuları