Bel Rahatsızlığımdan Dolayı Kilom Artıyor ve Kilo Veremiyorum. Ne Yapmalıyım?

Merhaba, 1,76 boyunda 124 kg olup belimden rahatsızım. Egzersiz yapamıyorum, diyet uygulasam da 4 ayda 2,5 kg. verebildim. Günde 5 litre su içiyorum, tavuk, balık ve bolca yeşillik yemeye gayret ediyorum. Bel rahatsızlığımdan önce 85 kiloydum, sonrasında kilom arttı. Ne yapabilirim?

Uzm.Dr. Orhan Coşkun

İnsanların ideal kilosu vücut ağırlığının boyun karesine (metre cinsinden) oranı ile hesaplanır, buna vücut kitle indeksi (BMI) denir. BMI'da yapılan oranlamada bulunan değerlerin 20-25 olması gerekir, 26-30 arası toplu, 30-40 arası şişman ve >40 olası ise aşırı kilolu demektir. Hastalarda obeziteye neden olabilecek bir hastalık var mı bakılması gerekir. Herhangi bir hastalık saptanırsa öncelikli olarak onun tedavi edilmesi gerekir. Eğer bir endokrinolojik problem saptanmazsa yani obezitenin nedeninin fazla kalori alımına bağlı olduğu saptanırsa hastalara diyet ve egzersiz önerilir. Beslenme alışkanlığının düzeltilmesi için önerilerde bulunulur. BMI>40 olmayan hastalara herhangi bir ilaç tedavisi verilmez ve bu ilaçları kullansalar dahi diyet ve egzersiz yapmazlarsa bir işe yaramaz.

Bel ağrısından dolayı sizin egzersiz ve hareketinizde kısıtlama oluşmuş ve böylece aldığınız kaloriyi harcayamadığınızdan dolayı fazla kilo almışsınız. Sizin BMI'nız 40. Bir endokrinoloji polikliniğine başvurmanız ve yapılacak tetkiklerinize göre tedavinizin düzenlenmesi (ilaç tedavisi veya cerrahi olarak) gerekmektedir.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri