Hangi Besinlerden Sakınmalıyız?

''Suçlu Besinler'' olarak adlandırdığım gıdalar var. Bunlar birçok öğünde kullanılan gıdalar ve ben size en önemli ikisini açıklamak istiyorum.

Basit şeker/karbonhidratlar ve sağlıksız yağlar;

Basit şekerle yüklü yiyecekler aynı zamanda salt karbonhidratlar olarak adlandırılırlar. Şekerli kahvaltılık gevrekler, pasta ve hamur işleri,  kurabiyeler, kekler ve gazlı içecekler bunlarla yüklüdür.

Genelde boş kaloriler olarak adlandırılan salt şekerler kan şekeri seviyesini yüksek bir enerji seviyesine çıkararak, hızla emilirler. Bu, seviyeyi yukarı ve aşağı oynatarak ve yorgunluk oluşturarak, insulin tepkimesini tetikler. Kendinizi daha aç hissedersiniz ve hatta daha çok şeker arzularsınız. Ayrıca o hızla emilmiş ekstra kaloriler yağ olarak depolanır ve sizi obezite riskine sokar.

%100 tam tahıllı ekmek, esmer pirinç veya yulaf gibi lif zengini karbonhidratlar seçerek akıllı seçimler yapın. Taze sebze ve yağsız et gibi doğal yiyecekler seçin. Bütün bunlar uzun süreli yakıt için yavaş, devamlı enerji salınımı sağlar. Eğer canınız tatlı bir şeyler çekiyorsa, sebze meyve reyonuna gidin ve armut, elma veya yabanmersini gibi en sevdiğiniz mevsimsel meyveleri seçin.

Meyveler kanınıza birden şekerin hücum etmesine izin vermez. Örneğin reçel ya da marmelat yerine birkaç parça çilek yiyebilirsiniz. Ayrıca içinde lif olduğu için daha iyi emilmektedir ve çok daha faydalıdır.

İşlenmiş şeker ve tatlılar ayrıca atardamarları tıkayan ve kilo kaybını önleyen doymuş ve trans yağ içerirler. Bunun yerine avokado ve fındık gibi kalp dostu tekli doymamış yağlar bakımından zengin ürünleri satın alın. İçinde şurup ya da yüksek oradan früktoz olan bir ürünse ya da basit şeker içeriyorsa, asla kullanmayın.

 

İlgili Sağlık Konuları