Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Hamileliğin, yani döllenmenin gerçekleşmiş olduğu zaman, son regl tarihinden yaklaşık 15 gün sonrasıdır. Ancak gene de, hamilelik haftası hesaplanacağı zaman bu tarih değil, bundan önce görülen adet tarihi dikkate alınarak hesaplanması sağlanır.

 1 ) Hamilelik (Gebelik) haftası nasıl hesaplanır?
 
 
 

Bebeklerini kucağına alma heyecanı yaşayan anne babaların akıllarına gelen ilk soru, bebeklerinin ne zaman dünyaya geleceğidir. Bebeğin dünyaya geleceği tarihini hesaplamaya, hamilelik haftası hesaplama denir. Bu konuda çok sayıda değişik yollar izlenmektedir. Ancak birçok defa, anne ve babalar hamilelik haftasını hesaplayamaz veya yanlış hesaplanır. Bunun sebebi ise, hamilelik haftası döllenme gününün gerçekleştiği güne göre değil, son adet tarihinin gerçekleştiği ilk güne bakarak göre hesaplanır.
 
 
 

Hamileliğin, yani döllenmenin gerçekleşmiş olduğu zaman, son regl tarihinden yaklaşık 15 gün sonrasıdır. Ancak gene de, hamilelik haftası hesaplanacağı zaman bu tarih değil, bundan önce görülen adet tarihi dikkate alınarak hesaplanması sağlanır.
 
 
 

Kadın doğum uzmanları, hamilelik ile alakalı herhangi bir durum meydana gelmediği müddetçe, hamilelik haftasını çok basit bir formül ile hesaplanır
 
 
 

2 ) Negele yöntemi ile hamilelik haftası nasıl hesaplanır?
 
 
 

Anne adayının bebeğini kucağına alacağı gün, "negele yöntemi" olarak ifade edilen bir sistem ile hesaplanır. Bu yöntemde son adet tarihinin ilk günü dikkate alınır ve bu güne 7 gün eklenerek 3 ay geriye gidilir.
 
 
 

Bunu daha iyi anlamanız için kısa ve basit bir örnek verelim; bir anne adayının son adet tarihinin ilk gününün 21 Kasım 2014 olduğunu kabul edelim. 21 Kasım'a 7 gün eklendiği zaman, 28 Kasım 2014 tarihine varılır. Kasım ayından 3 ay geriye gidildiği zaman ise, Ağustos ayı sonucuna ulaşılır. 2014 yılına bir yıl eklendiği zaman ise, bebeğin tahmini doğum tarihi ortaya çıkar:
 
 
 

28 Ağustos 2015
 
 
 

21 Kasım + 7 = 28 Kasım
 
 
 

11. ay (Kasım) – 3 = 8. ay (Ağustos)
 
 
 

2014 + 1 yıl=2015
 
 
 

SONUÇ: 28.8.2015
 
 
 

Ancak rutin olarak adet görememe veya anne adayının o ay içerisinde yumurtlama tarihinin değişmesi halinde hamilelik haftasının bebeğin gerçek doğum tarihi ile uyuşmamasına, yani hamilelik haftasının yanlış hesaplanmasına sebebiyet verebilir. Bu durumda daha çok ilk 3 ayda gerçekleştirilecek olan ultrason ölçümleri incelenerek dikkate alınır. Son adet tarihi ve tahmini doğum tarihi tekrar belirlenerek, takipler bu tarih neticesinde yapılır.
 
 
 

3 ) Kaç aylık hamileyim?
 
 
 

Hamile bayanların büyük bir kısmı, hamilelik haftasını hesapladığı halde veya doktoru haftasını söylediği halde "kaç aylık" olduğunu gene de merak etmektedir. Kaç aylık hamileyim? Kaç ay bitti? Kaç aya girdim? Kaç ay kaldı? Aslında bu haftalar ve aylar arasında meydana gelen uyumsuzluk ve karışıklık, 1 ayın tam 4 hafta olmaması ile alakalı olarak meydana gelmektedir.
 
 
 

1 ay yaklaşık olarak 4 hafta 3 gün sürmektedir. Burada asıl önemli olan, ay hesabının değil hafta hesabıdır. Hamilelik süreci 40 hafta olarak kabul edilir. Bu konuda kafaların karışmasına sebebiyet vermemek amacı ile doktorların yaklaşık olarak kabul ettiği ay ve haftalardan bahsedecek olursak;
 
 
 

4 veya 5 haftalık hamileliklere 1 aylık denir
 
 
 

8 veya 9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir
 
 
 

12 veya 13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir
 
 
 

16 veya 17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir
 
 
 

20 veya 21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir
 
 
 

24 veya 25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
 
 
 

28 veya 29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir
 
 
 

32 veya 33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir
 
 
 

36 hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir. (Doğum 9 ay değil 10 ay gibi oluyor bu durumda)
 
 
 

40 hafta bittiğinde –> 9 ay 10 gün olarak ifade edilen, yani toplam 280 gün tamamlanmıştır. Bu da 40 hafta olarak karşımıza çıkar.
 
 
 

Yeniden ifade edecek olursak, hangi ay bitti hangi aya girdim gibi sorular ile boşuna boşuna kafanızı karıştırmayın. Bu durumda asıl önemli olan şey, ay hesabı değil hafta hesabıdır. Bunun sebebi ise hamilelik dönemi içerisinde her şey haftalara göre yapılır ve haftalara göre hesaplanır.
 
 
 

Hamilelik dönemi, toplam 40 hafta olarak kabul edilir.  Doğumların büyük bir kısmı da, 38 ile 40 hafta arasında tamamlanır. Doğum günü geçen kişilerde, 41 haftanın içerisinde doğum gerçekleşir. Bunların hesaplanacağı esnada ise, son adetinizin başladığı ilk güne göre hesaplanır.
 
 
 


 
 

 
 
 
  
 
 

 
 
 
 

 


 
 

İlgili Sağlık Konuları