Günlük Ne Kadar D Vitaminine İhtiyacımız Var?

D Vitamini, günlük sağlıklı beslenmenizin önemli bir parçasıdır.

C vitamininin bağışıklık sistemine olan bütün faydalarını duymuşsunuzdur – ama şimdi alfabede bir harf ilerlemenin tam sırası. Aslında D Vitamininin soğuk algınlıklarıyla savaşmada daha önemli bir vitamin olduğu ortaya çıkmıştır.

Benim yaşlanma karşıtı listemin önemli bir üyesi olan D vitamini, vücudumuzda pek çok role sahiptir;

Kalsiyum emilimi ve kemik sağlığını ilerletme

Bağışıklık fonksiyonlarını artırmak

Sinir ve kasların sağlıklı çalışması

Bazı kanser türlerine karşı koruma

Bu kadar mükemmel bir besleyici olan D vitamini, her zaman, hak ettiği ilgiyi göremiyor. Bunun nedeni doğadaki çok az yiyeceğin D vitamini içermesi olabilir. En iyi kaynaklar somon, ton balığı, uskumru ve balık ciğeri yağıdır.

Dana ciğeri, peynir ve yumurta sarısı da az miktarda D vitamini içerir. Eğer bu yiyecekler size çekici gelmediyse iyi haber: günlük dozunuzu alabilmek için ağızdan D vitamini almanıza gerek yok!

D vitamini, güneş ışığından gelen UV ışınlarıyla da vücudunuzda üretilir. UV ışınları, daha sonra karaciğerinizde kullanılır hale getirilen D vitamini sentezini tetikler. Bu da güneşli bir günde dışarıda geçireceğiniz 10-15 dakikanın D vitamini almak için en iyi yollardan biri olduğu anlamına geliyor.

Güneş koruyucu sürmenin yeterli D vitamini almanızı engelleyeceğini unutmayın.

Yazın, ilk güneşe çıkmadan önce bacaklarınıza güneş koruyucu sürmek iyi bir çözümdür. Herhangi bir yanık veya zararı önlemek amacıyla koruyucuyu zamanında sürdüğünüzden emin olun.

Dr. Mehmet Öz

İlgili Sağlık Konuları