Göz Sağlığınız İçin Yastığınızı Paylaşmayın!

Op. Dr. Murat Moray, yaptığı yazılı açıklamada, sağlık kuruluşlarına gelen vaka sayılarındaki artışın adenovirüs (viral) konjonktivit hastalığını gündeme taşıdığını belirterek, şunları kaydetti.

Katarakt ve refraksiyon cerrahisi uzmanı Op. Dr. Murat Moray, sıcakların etkili olduğu bugünlerde göz rahatsızlığı şikayetlerinin yoğunlaştığına dikkati çekerek, gözde hastalığa sebep olan virüslerin yaz aylarında damlacık ve temasla kolaylıkla bulaşarak kanlı göz iltihabına yol açtığını belirtti.

Hastalığa sebep olan virüsler, özellikle yaz mevsiminde sıcağın ve nemin artmasıyla birlikte, damlacık ve temasla kolaylıkla bulaşıyor. Kanlı göz iltihabı olarak da adlandırılan hastalık gözde kızarıklık, sulanma, batma, ışığa hassasiyet, göz kapaklarının şişmesi gibi bulgularla ortaya çıkıyor.

Rahatsızlıkta sabahları gözler birbirine yapışmış şekilde uyanılması da görülebiliyor. Viral konjonktivit bulgularına sahip kişilerin çevre ile yakın temastan kaçınmaları gerekiyor. Virüse antibiyotikli göz damlaları etki etmiyor. İlaç tedavisi başlangıcından itibaren şikayetlerin ilk haftadan sonra giderek azalacağı bilinmeli, fakat tamamıyla iyileşme sürecinin üçüncü haftada gerçekleştiği unutulmamalıdır.”

Hastaların çoğunun hastalığın ilk iki haftada bir önceki hekimin tedavisinin yanlış olduğu düşüncesiyle, doktor doktor gezip farklı çareler aradığını dile getiren Moray, üç haftalık sürecin geçmesi ve tedavinin düzgün uygulanarak beklenmesi gerektiğini ifade etti.

Halk arasında gözlük kullanmanın hastalıktan korunmada etkili bir yöntem olduğuna dair yanlış bir inanış olduğunu vurgulayan Moray, göz hastalıklarından korunmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

Hastalık hava yoluyla da geçer. Gözlük hava ile teması tam olarak kesmediği için genel inanışın aksine etkili bir yöntem değildir. Hastalıktan korunmak için eller sık sık su ve sabunla yıkanmalı, eller göze dokundurulmamalı ve ovuşturulmamalıdır.

Tokalaşma ile öpüşmeden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Hapşırırken ağız kol iç yüzü ile kapatılmalı ve eller yıkanmalıdır. Havlular ortak kullanılmamalı, kişiye özel olmalı, su ve deterjanla yıkanmalıdır. Kağıt havlular ya da mendiller tek kullanımlık olmalıdır. Yastık kılıfı, gözlük, makyaj malzemesi, göz damlası veya merhemi ortak kullanılmamalıdır.

İlgili Sağlık Konuları