Göbekten Meme Yapıldı!

Aksaray'da meme kanseri nedeniyle göğüslerinin birini kaybeden iki kadına, plastik cerrahi uzmanları tarafından kendi karın ve göbek yağlarından göğüs yapıldı.

Aksaray Devlet Hastanesi Plastik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Volkan Beden, Aksaray'da ilk defa gerçekleştirdikleri bir operasyonla, meme kanserinden bir göğsünü kaybeden biri hemşire iki kadına kendi karın yağlarından yeni meme yapıldığını söyledi.

Türkiye'de sadece üniversite hastaneleri ile büyük hastanelerde gerçekleştirilen operasyonun ''meme rekonstrüksiyonu'' olarak adlandırıldığını anlatan Beden, ''Uygulanan yöntemle hastanın karın alt bölgesinde bulunan deri altındaki fazla yağ ve kas dokusu, 'micro cerrahi' operasyonuyla meme bölgesine yerleştiriliyor'' dedi.

Kanser tedavisinin önemli bölümünü tamamlayan kadınların gerekli tetkik ve incelemelerinin ardından uygulama için hastaneye geldiğini dile getiren Beden, şunları kaydetti;

Operasyon gerçekleştirilecek kadınlar için aranan tek şart kişinin radyo terapisini almış olması ve kronik bir rahatsızlığının bulunmamasıdır.

Bu yöntemi duyarak bilgi almak isteyen iki hastamıza ayrıntılı bilgi verdik. Yöntemin Aksaray'da da yapılabildiğini anlattık. Her iki hastamıza psikolojik destek sağladık. Hastalarımız operasyon için kararlarını verdiler ve 4 saat süren bir cerrahi operasyon ile karın yağları alınarak, 'micro cerrahi' operasyonuyla kaybettikleri meme bölgesine yerleştirildi.

Uygulama sonrası hastalarımız 4 gün boyunca gözetim altında kaldılar. Bu uygulama kanser tedavisine herhangi bir etkisi olmadığı gibi hastanın yeni göğsüne kavuşmasının verdiği psikolojik moralle de tedaviye yardımcı oluyor.

Uzuv eksikliğini hisseden kadınlar, depresif olarak sıkıntı çekiyor. Göğsünü kaybeden sağlıklı kadınlar, 'meme rekonstrüksiyonu' yöntemiyle yeni göğüs yaptırabilirler.

Hastalardan M.Y. ise Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 6 yıldır meme kanseri tedavisi gördüğünü, kanser nedeniyle sağ memesini kaybettiğini söyledi.
Aksaray'da yapılan operasyonla sağ göğsünün karın yağlarıyla yeniden yapıldığını ifade eden M.Y, ''Yapılan meme benim sadece vücudumu düzeltmedi, moralimi de pozitif yönde etkiledi. Aksaray Devlet Hastanesi'ndeki tedavim süresince de doktorlar bana moral verdi.

Aldığım ilaçlar hiçbir şekilde kanser tedavimi ve takibimi etkilemedi'' diye konuştu.

İlgili Sağlık Konuları