Tavsiye İlaçlar Kullanmayın!

Sağlığınız ile ilgili en iyi bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz...

İstatistiklere göre internette yapılan her 20 aramadan biri sağlık odaklı. Toplumda interneti sağlıkla ilgili enformasyon ihtiyacı için kullananların oranı da yüzde 78. 'Internet doktorluğu' denilen yöntemle birçok vatandaş, doktora gitmeden hastalığının teşhisini kendisi koyarak tedavi sürecine başlıyor. Ancak uzmanlar, bu yola başvuranların sağlıklarını tehlikeye attıkları uyarısında bulunuyor.

Internet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, internette sağlık konusunda oluşturulan bilinçsiz içeriğin vatandaşları yanlış yönlendirdiğini belirterek "Internette yer alan içeriklerin büyük bir kısmı kullanıcılar tarafından oluşturulmuş verilerdir. Ancak alanında uzman olmayan kişilerin paylaştığı bilgiler, kullanıcıların hayatını riske atabiliyor" dedi.

Internet güvenliği konusunda çalışmalar yapan Adli Bilişim Uzmanı Çığır Ilbaş ise, "Internet ortamındaki bilgi kirliliğinin en riskli boyutu sağlık alanında. Içeriği denetlenmeyen üye yorumlarında ilaç tavsiyeleri ya da alternatif tedavi önerileri bol miktarda bulunuyor" şeklinde konuştu.

İlgili Sağlık Konuları