Geçmeyen Hıçkırığa Bu Yöntemler İyi Geliyor

Günlük hayatımızda zaman zaman hepimizin başına gelen hıçkırığa karşı türlü yollar deneyerek kurtulmaya çalışırız.

Hıçkırık anında diyaframımızda kasılma olur ve bu durum havanın ciğerlerimize dolmasına yol açar. O anda ses telleri birden kapandığı için hıçkırığa özgü o ses ortaya çıkar. Hıçkırığa yol açan 100'den fazla tıbbi neden tespit edilmiştir. Bunların çoğu zararsızdır. Bazen ilaçlar da hıçkırığa neden olur. Gülmek, fazla alkol almak, hızlı yemek ve gazlı içecekler de hıçkırığı tetikleyebilir.

Hıçkırıktan onlarca kurtulma yöntemi bilinse de bunlardan ikisi daha çok tercih edilir. Hangi yöntemin en iyi olduğu konusunda ise farklı görüşler var. İşte bu yöntemler: 

Yöntemlerin bir kısmı kandaki karbondioksit oranının artırılmasına dayanıyor. Bu yolla diyaframdaki kasılma engellenebilir. Bunun için nefesinizi tutmanız ya da bir kese kâğıdı içinde nefes alıp vermeniz tavsiye edilir. 

Bir diğer hıçkırık giderme yöntemi ise beyinden mideye kadar inen ve nefes almayla yutkunmayı koordine eden vagus sinirinin uyarılması. Hıçkırma sırasında bu sinir hassas hale gelir. Su yudumlamak, limon ısırmak ve buz yemek yoluyla vagus siniri uyarılabilir. Dilin ucunu çekmek, parmaklarla kulakları tıkamak ya da göz üzerine hafif basınç uygulamak da bu yöntemler arasındadır. Hıçkıran kişiyi korkutmak da aynı işlevi görür. 

İlgili Sağlık Konuları