Gece Mesaisi Kilo Aldırıyor

ABD'deki Kolorado Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, gece çalışanların daha az kalori yaktığı ve bu nedenle kilo aldığı ortaya konuldu.

Araştırma için gönüllüler önce gündüz vardiyasında çalıştırıldı. Deneklerden güne kahvaltıyla başlamaları, devam etmeleri ve geceleri uyumaları istendi. İki günlük gündüz vardiyasının ardından çalışanlar üç gün gece vardiyasına alındı. Bu esnada geceleri yemek yiyip, çalışmaları, gündüzleri uyumaları istendi. Yemeklerin aynı kaloride olmasına dikkat edildi. Yakılan kaloriler hesaplandığında en az enerjinin gece mesaisinde harcandığı anlaşıldı.

Araştırmanın başındaki Prof. Dr. Kenneth Wright, vücut saatinin gündüz yemek yemeye ayarlı olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: "Vardiyalı çalışma, vücudun biyolojik temposunun gece de devam etmesini istiyor. Ve gündüzleri vücudun yavaşlayarak uykuya geçmesini gerektiriyor. Ancak vücut biyolojisinde güneş ışığı çok önemli bir faktör olduğundan bunu yapabilmek çok zor. Dolayısıyla vardiyalı çalışanların vücudu, bu değişikliğe uyum sağlayamıyor." 

İlgili Sağlık Konuları