Geç Saatlerde Yapılan Atıştırmalar Size Kilo Olarak Döner!

Geç saatlerde yapılan atıştırmaları masum görmek size vermekte zorlanacağınız kilolar olarak geri dönebilir.

Üniversite öğrencisiyim, gece sınava çalışırken yediklerim kontrolden çıkıyor. Kilo almak istemiyorum ve yurtta kalıyorum ne yapmalıyım?

Uyanık kalmak için çoğumuzun ilk yaptığı büyük bir bardak kahve içmektir. Tabii günümüzde kahve çeşitlerinin ve lezzetlerinin de artmasına bağlı olarak bu seçimler kahve ve kalori tüketimini artırdı.

Kilo almak istemiyorsanız şekersiz ve kremasız seçeneklere yönelmeniz daha uygun olacaktır. Bir de “Ders çalışıyorum, yanına cips, çikolata eklemekten ne çıkar?” derseniz bu ilaveler başarınızı değil sadece kilonuzu artırır.

Üstelik geç saatte aşırı yemek yerseniz uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Bu gibi durumlarda; şekersiz bir kahve yanında diyet bisküvi, kuru meyve, kuru yemiş tüketmek iyi olacaktır. Ancak, 10 fındık veya 3 tam ceviz yediğinizde, 1 tatlı kaşığı yağ aldığınızı veya meyveleri tüketirken porsiyon miktarlarına uymak gerektiğini unutmayın.

Eğer yurtta kalıyorsanız, abur cuburları odanızdan uzak tutun. Odanızda buzdolabınız varsa; az yağlı yoğurt, meyve, müsli barlar bulundurabilirsiniz. Genel olarak kampuslerde bulunan otomatlar ise yüksek kalorili cips, bisküvi, çikolata vs içerir.

Bunlar yerine oda sıcaklığında koruyabileceğiniz kuru ve taze meyveler daha iyi seçimdir. Market listenizi gözden geçirin ve bazı ürünleri her hafta düzenli olarak almaya özen gösterin. Meyve, müsli, yulaf, light süt, yoğurt, peynir, tam tahıllı ürünler mutlaka alışveriş listenizde yer almalı.

İlgili Sağlık Konuları