Gazlı İçecekte Gizli Tehlike

Amerikalı bilim adamlarının çalışması, diyet ve gazlı içeceklerin sağlık üzerindeki etkilerini gözler önüne seriyor.

''Live Science'' dergisinde yayınlanan çalışmada, bilim adamları yapay tatlandırılmış ve gazlı içecekler ile Kahve tüketen, yaşları 50-80 arasında değişen 250 bin kişiyi 10 yıl süreyle inceledi.

Günde 4 bardak Kahve tüketenlerde depresyon riskinin yüzde 10 az olduğu, ancak günde 4 kutu gazlı veya tatlandırılmış içecek tüketenlerde depresyon riskinin yüksek olduğu bulundu.

Depresyon Riski Artıyor

Çalışmanın yöneticisi olan North Carolina Ulusal Sağlık Enstitüsü'nden Dr. Honglei Chen, şekersiz Kahve tüketenlerde diyet, gazlı veya tatlandırılmış içecek tüketenlere göre depresyon riskinin daha az görüldüğünü belirtti.

Chen, çalışmada ortaya çıkardıkları bu bulguların güçlendirilmesi için daha çok incelemeye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Prostat Kanserine de Davetiye Çıkarıyor

Her gün bir kutu şekerli ve gazlı içecek tüketen erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskinin arttığı belirlendi.

İsveç'te yapılan araştırmaya imza atanlardan Isabel Drake, şekerli ve gazlı içecekleri fazla tüketenlerin prostat kanserine yakalanma riskinin yüzde 40 arttığını belirtti.
Amerikan, "Clinical Nutrition" dergisinin yeni sayısında yer alan araştırmada, İsveç'in güneyindeki Malmö kentinde yaşayan 45-73 yaşındaki 8 binden fazla erkeğin sağlık durumu ve tükettikleri içecek ile besinler ortalama 15 yıl incelendi.

Her gün bir kutu şekerli ve gazlı içecek tüketenlerin prostat kanserine yakalanma riskinin yüzde 40 arttığı görüldü.

İlgili Sağlık Konuları