Fazla Kilolarından Latin Dansıyla Kurtuldu

Bolu'da 6 yıldır zayıflamak için çeşitli teknikler deneyen hastanede görevli psikolog, dans ederek bir yılda 15 kilogram verdi.

Bolu'da 6 yıldır kilo vermek için çeşitli teknikler deneyen hastanede görevli psikolog, Latin dansıyla bir yılda 15 kilogram zayıfladı. Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesinde görevli Psikolog Arzu Babat (30), AA muhabirine, farklı diyet programları, spor yöntemleri ve değişik zayıflama ilaçları kullandığını belirterek, çocukluğundan beri kilolu olduğunu, 6 yıldır zayıflamak için uğraştığını anlattı.  
"Kilo vermek için çok sağlıksız yöntemler denedim" diyen Babat, "Bir sürü zayıflama ilaçları kullandım. Anlamsız diyetler yaptım. İnternette gördüğüm her türlü diyeti denemeye çalıştım. Hatta sağlığımdan oluyordum. Metabolizmam çok bozuldu. Daha sonra diyetisyenimin desteğiyle dans ederek hızlı şekilde kilo verdim. Son 1 yıldır da aktif olarak zayıflamaya başladım" şeklinde konuştu. Babat, geçen yıl aynı dönemde 85 kilogram olduğuna dikkati çekerek, "Gerçekten hayat kilolular için zor' derler ya aynen öyle. Hatta bir arkadaşım şey derdi, 'Obez olmak mı, kör olmak mı?', o zamanlar kör olmayı bile tercih edebilirdim çünkü şişman olduğunuzda hayat gerçekten çok çekilmez oluyor. Şimdi zayıfladıkça kendimi daha rahat hissediyorum. Bir yıldır aktif spor yaptım, haftanın 3 günü dans eğitimine geldim. Dengeli ve düzenli beslenmeye başladım. 15 kilogram kadar verdim. Şu an daha zayıflama aşamasındayım. 10 kilogram daha vereceğim ama şu halim bile beni mutlu ediyor. En azından hareketlerimde bile rahatlık hissediyorum" diye konuştu. Babat, kilolu insanların çok ciddi sorunlarla yüzleşmek zorunda kaldığını dile getirerek, "İstediğiniz şeyi giyemiyorsunuz. Yürüyüş yapamıyorsunuz. Maksimum 3-4 dakika yürüyorsunuz daha sonra aşırı yorgunluk hissediyorsunuz. Terleme fazlasıyla oluyor. Kıyafet bulmakta güçlük çekiyorsunuz. Kilo, insanın hayatında çok kısıtlayıcı bir şey. Diyorum ya aynı kör olmak gibi. Nasıl bir şey göremiyorsanız, o durumda da rahat yaşayamıyorsunuz" şeklinde konuştu.

Babat, dansın İngilizce, Almanca ve Fransızca öğrenmek gibi olduğunu, insanın kendini mutlu hissettiğini, mutluluk hormonu salgılandığı için de hayata pozitif baktığını söyledi.  

"Dans, inanılmaz şekilde mutluluk hormonu salgılıyor"

Bolu Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Uzmanı Gamze Karakaya da Babat'ın çok uzun süreçte kilo verdiğini dile getirdi. Babat ile 5 yıldır tanıştıklarını ifade eden Karakaya, "Bu süre zarfında Arzu'nun hemen hemen denmediği ilaç, diyet programı kalmadı. Her seferinde olumsuz sonuçlar aldı. Bahsettiği gibi, internetteki programlar, acil zayıflamalar, bunlardan kendini kurtarıp da uzun dönemde kilo vermeyi kabul etmek gerçekten çok daha zor. Kendini buna hazır hissetti ve ondan sonra dans ederek, spor yaparak ve yediklerine dikkat ederek zayıflamaya başladı" diye konuştu. "Arzu, dansı denediği zaman zayıflamaya başladı" ifadesini kullanan Karakaya, konuşmasını şöyle tamamladı: "Dans, inanılmaz şekilde mutluluk hormonu salgılıyor. İnsanların kilo almasının en büyük sebeplerinden birisi zaten stres. Dans, hem enerji harcamasını çok arttırdı hem de stres hormonlarından kurtulmasına ve zayıflamasına yardımcı oldu. Obezite problemi olanların yüzde 80'inde depresyon görülüyor. Hareketsizlik de zaten ikisini bir araya getiriyor. Dansla salgılanan mutluluk hormonu, kişilerin depresyondan çıkmalarına yardımcı oluyor. O yüzden de işimizi inanılmaz  kolaylaştırıyor. Kilo  vermekte başarılı olmak isteyen insanlar dansı ya da kendilerini mutlu edecek başla aktiviteleri deneyebilir." 

İlgili Sağlık Konuları