Farkındayım, Korkmuyorum, Anlatıyorum!

Türkiye Meme Vakfı (MEVA), meme sağlığı ve meme kanserinde erken teşhis konusunda geliştirdiği akran eğitimi modelinin pilot uygulamasında bin 59 genç kıza ulaştı.

Türkiye Meme Vakfı (MEVA), “Farkındayım Korkmuyorum” kampanyası kapsamında gençleri, meme sağlığı ve meme kanserinde erken teşhisin önemi konularında bilinçlendirmek amacıyla bir eğitim projesi geliştirdi. Akran eğitimi modelinin kullanıldığı program, bilgi paylaşımı yöntemiyle büyük tehditlere karşı basit önlemlerin öğrenilmesini temel alıyor. 


Haberin devamı “Farkındayım Korkmuyorum - Arkadaşıma Anlatıyorum” projesi çerçevesinde Üsküdar pilot bölge olarak belirlendi. Bu bölgede bulunan Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri, gönüllü eğitici olarak projenin uygulama ekibini oluşturdular. Yarının sağlık personeli olacak bu 22 öğrenci, bölgelerinde bulunan diğer liseleri Nisan ayında ziyaret ederek bin 59 akranına ulaştı ve meme sağlığı, meme kanseri, risk faktörleri ve erken teşhis konularını kapsayan bilgileri paylaştı.Koruyucu sağlık bilincinin gelişmesi ve meme sağlığının önemsenmesi ihtiyacını temel alan bu sağlık eğitimi projesi anket çalışmaları sonucunda, akran eğitimi modelinin son derece başarılı bir yöntem olduğu tespit edildi. Proje, aynı zamanda, eğitici rolünü üstlenen sağlık meslek lisesi öğrencilerinin mesleki ve kişisel becerilerinin artırılmasında büyük rol oynuyor.MEVA, “Farkındayım Korkmuyorum” kampanyasının hedeflerine ulaşması için eğitim faaliyetlerine büyük önem veriyor. “Arkadaşıma Anlatıyorum” projesi kapsamında, Sağlık Meslek Liseleri kanalıyla, orta öğretimde okuyan 13-17 yaş arası 1 milyon 300 bin kıza erişerek, sağlık sistemi içinde önemli bir alan olan “Toplum Sağlığı” konusundaki çalışmalara ve sağlık personelinin eğitimine katkıda bulunmayı hedefliyor.MEVA yetkilileri, meme kanserinin gençlerde görülme sıklığının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artmakta olduğunu vurguluyorlar. Bu nedenle, eğitim yoluyla yürütülecek bilinçlendirme çalışmalarının ülkemizde de büyük önem taşıdığına ve kadın nüfusumuzu tehdit eden bu halk sağlığı sorunu ile mücadele konusunda toplumsal bilinçlenmenin gerekliliğine dikkat çekiyorlar. Proje Yöneticisi Feza Sengel, “Ulaştığımız her genç kızın edindiği bilgileri çevresindeki en az 5 kişiyle paylaştığını varsayarsak, projenin kapsamının ne kadar büyük ve etkili olduğunu görebiliriz. Bu nedenle, projeye destek bekliyoruz,” dedi.Proje, ABD Büyükelçiliği’nin “Gençliği Güçlendirme Hibe Fonu” desteğiyle, 2008-2009 eğitim yılı kapsamında, Üsküdar ilçesinde, 2 bin 550 kız öğrenciye ulaşmaya hazırlanıyor. MEVA yetkilileri, destek arttıkça, kısa zamanda daha fazla genç kıza ulaşabileceklerini bildiriyorlar.Türkiye Meme Vakfı (MEVA)


Recep Paşa Cad. Atakar İş Merkezi No: 5 Kat: 8 Taksim-İstanbul


Tel: 0212 361 71 31


Faks: 0212 361 71 32

İlgili Sağlık Konuları