Erkeklerde Gebelik Belirtileri!

Anne adaylarının hamilelik süresince mide bulantısı, baş ağrısı, aşermesi sıradan bir durumken baba adayları da bu sıkıntılardan muzdarip olabiliyor.

Tıptaki adıyla ‘Couvade Sendromu’ baba adaylarının hamilelik belirtilerini anne adaylarıyla birlikte göstermesine yol açıyor. 

Couvade Sendromu baba adaylarının eşleri gibi hamilelik semptomları göstermesine sebep oluyor. Yapılan birçok çalışmada , baba adaylarının yaklaşık yüzde 10 ile yüzde 65’i arasında çıkan sonuçlardaki sendrom, hamilelik sırasında en sık 3. aya doğru ya da doğum yaklaştığında ortaya çıkıyor.

Memorial Hastanesi’nden Uzman Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, bu duruma sebep olan etkenleri şöyle sıralıyor;

Hamile eşi ile özdeşleşme isteği, kıskançlık, dünyaya yeni gelecek bebeğin korkusu, hamile eşin duygularının değişmesinden endişe edilmesi gibi durumlardan doğan stres baba adaylarının da hamilelik belirtileri göstermesine yol açabiliyor.

Couvade Sendromu’nun belirtileri ise, duygusal değişimler, yorgunluk, baş ağrısı, bel ağrısı, bacaklarda kramplar, kilo almak, mide bulantısı, baş dönmesi ve aşermek şeklindedir.

Aslıhan Tokgöz Tozlu’nun verdiği bilgilere göre;

Bu sıkıntıları yaşamaması veya var ise kurtulması için baba adayının, hamile eşini dışardan gözlemlemek yerine, mutluluğunu paylaşması gerekiyor.

Baba olma korkusu, duygusal, fiziksel ve maddi sıkıntıların korkusu konu hakkında kitaplar okuyarak, diğer babalarla konuşarak ve ebeveyn kurslarına katılarak azaltılabilir. Bebeğin yıkanması, karnının doyurulması, altının değiştirilmesi gibi konularda bilgi edinmek de korkuyu azaltır.

Maddi sıkıntı yaşanacağı düşüncesi stres yapıyorsa, çiftlerin karşılıklı konuşup yeni bir aile bütçesi çıkartması, harcamaları ayarlaması ve planlı olması stresi düşürecektir. Couvade Sendromu, hamilelikle başlayıp doğumdan sonra biteceği gibi bazı durumlarda ilaç ve psikoterapi de gerekebilir.”

İlgili Sağlık Konuları