Elektronik Postalar Strese Neden Oluyor!

Gün içerisinde çok sık e-mail okumak çalışanları sıkıntıya sokuyor.

İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre; işyerinde elektronik postaların çok sık kontrol edilmesi, çalışanların sinirlerini bozuyor. Psikologlar ise çalışanlara işlerini çok ciddiye almamalarını ve elektronik postalarını belli zaman dilimleri içerisinde kontrol etmelerini tavsiye ediyor. 

Sınırları giderek küçülen dünyada iletişim kurmanın yaygınlaşan ucuz yöntemlerinden birisi de elektronik postalar. Bu yöntem o kadar yaygınlaştı ki, belki de evlerin posta kutularından çok artık sanal dünyadaki posta kutuları kontrol ediliyor. Fakat İskoçya’da yapılan bir araştırma, yaygınlaşan bu iletişim yönteminin, çalışanlar açısından artık can sıkıcı bir hale geldiğini ortaya koydu.

İki üniversitenin ortaklaşa yürüttüğü araştırmaya katılan 200 kişiye, elektronik postalarını ne kadar sık kontrol ettikleri soruldu ve katılımcıların üçte birinden fazlası, gün içinde aldıkları elektronik posta sayısı nedeniyle gerildiklerini dile getirdiler. Bazı katılımcılar, bazen bir saat içeriside 40 defa elektronik posta bakmak durumunda kaldıklarını ve bundan özellikle kadın çalışanların rahatsız olduğu dile getirildi.

Sonuçları değerlendiren psikologlar ise işin çok fazla ciddiye alınmamasını, elektronik postaların daha az kontrol edilmesini ve bunun için gün içerisinde belli zaman aralıkları belirlenmesini tavsiye ediyor.

 

İlgili Sağlık Konuları