Doğru Porsiyon Büyüklüğünü Ayarlayın!

Küçük tabak ve bardaklar kullanın. Gerçekten işe yarar. Küçük tabaklar ve ince uzun bardaklar size daha azla çoğunu almış hissi verir.

1. Vücudunuzun sesini dinleyin. Açlık ve doygunluk durumunda içinizden gelen işaretler doğru yemenize yardımcı olabilir. Tabi ki eğer onları dinlerseniz.

2. Öğünler için daha az yiyecek hazırlayın. Büyük miktarlar insanı daha çok yemeye teşvik eder. Yemekleri arttırmak istiyorsanız gözünüzden ve aklınızdan çıkarın

3. Küçük porsiyonla başlayın. Küçük servisler belki de tam sizin ihtiyacınız olandır eğer hala açsanız daha çoğunu yiyebilirsiniz.

4. Küçük tabak ve bardaklar kullanın. Gerçekten işe yarar. Küçük tabaklar ve ince uzun bardaklar size daha azla çoğunu almış hissi verir.

5. Yavaş yemek yiyin. Yavaş yemek yemek yiyecek ve içeceklerden aldığınız zevki arttırır ve beyninize doygunluk hissetmesi için zaman tanır.

6. Yarım ye 20 dakika bekle. Beklediğinizde ( ve iç sesinizi dinlediğinizde) normalde alışık olduğunuz porsiyonlardan daha azıyla doyabilirsiniz.

7. Asla torbadan yemeyin. Torba, kutu ya da kartondan yediğinizde genellikle çok yiyeceksiniz. Küçük bir porsiyon alın ve poşeti uzaklaştırın.

8. Sipariş vermeden önce düşünün. Bazı öğünler sizin ihtiyacınız olandan 2 ila 4 kat daha fazladır. Sipariş vermeden önce bir düşünün.

9. Her zaman küçük porsiyonlar için çıkın. Restoranlarda küçük ve normal şeyler sipariş edin ya da çocuk menüsü alın.

10. Paylaş, paylaş, paylaş. Dışarıda yemek yerken paylaşmak hem ücreti hem de kaloriyi azaltmak için iyi bir yoldur.

11. Yarısını ye yarısını eve götür. Servis yapan kişiden yarım porsiyonu paket yapmasını isteyin.

12. Normal öğünler ve atıştırmalıklar tüketin. Normal öğünler ve atıştırmalıklar planladığınızda her defasında küçük porsiyonlarla doymanız daha kolay olacaktır.

İlgili Sağlık Konuları