Doğru Bilinen Yanlış Diyetler

Diyetisyen Elif Erdin Yıldız popüler olarak bilinen diyetlerin nasıl yanlış uygulandıklarını anlatıyor.

Schniter Diyeti

1930 yılı doğumlu diş hekimi Dr.Hohan Georg Schniter bu diyeti önerir. Bu diyet saf vejeteryan beslenme şeklidir. Amaç gelişmiş ülkelerdeki hastalıkları önlemek ve tedavi etmektir. Günde en fazla 1500 kilokalori veren bu diyet sadece çiğ vejeteryan gıdaları içerir. Bu diyet tek yönlü beslenme olduğu için; protein, kalsiyum, demir, iyot, B12 vitamini yetersizliğine neden olabilir. Sürekli beslenme biçimi olarak uygun değildir. Çiğ gıdaların yanında az miktarda tam tahıllı ekmek, süt ürünleri ve yumurta gibi gıdalar tüketilir.

Atkins Diyeti

Bu diyette karbonhidrat kısılır, yağ ve protein arttırılır.Kalori sayımı yapılmaz. Yağ tüketimi fazla olduğu için doyurucudur ama kolesterol ve doymuş yağ miktarı yüksektir. Alınan besin öğelerinin dengesizliği dolayısı ile bu diyet önerilmez.

Hay' in Ayırma Diyeti

Bu diyetin amacı 'aşırı asitlenme' yi önleyeceği üzerinedir. Gıdaların % 80' i baz, % 20' si asit içeren yiyecek ve içeceklerden oluşmalıdır. Protein içeren gıdalar ve karbonhidrat içeren gıdalar ayrı ayrı tüketilmelidir. Çünkü Hay' a göre protein ve karbonhidrat aynı anda sindirilemez. Bu diyetle dengeli ve yeterli beslenmeyi sağlamak için gıdalar hakkında çok geniş bilgiye sahip olmak gerekir.

Hollywood Yıldızı Diyeti

Bu diyette düşük enerjili gıdalar tüketilir. Örneğin ilk hafta sadece meyve yemek gibi. Tropik meyvelerin içerdiği enzimlerin, yağların parçalanmasına yardımcı olduğu savunulur. Böyle bir beslenme tarzı da dengeli ve yeterli beslenmeyi sağlamaz.

Brigitte Diyeti

Bu beslenme ovo-lakto-vejeteryan beslenmeye benzer. Diyetin uygulaması zahmetlidir. Ancak yemek pişirmeyi seven ve kilo vermek için grup desteğine gereksinim duymayan kişiler için uygundur.

Formula Diyeti

Bu diyetlere eczanelerden ve doğrudan pazarlama yoluyla ulaşılır. Besinlerden alınması gereken günlük besin öğelerini toz halinde alınmasını sağlar. Günlük enerji alımı 800 kilokalori civarındadır.

Bu tarz bir beslenme ile kalıcı kilo verme sağlanamaz. Çünkü kişini yeme alışkanlıkları değiştirmeden kısa vadede sonuç alır.

Tek yönlü beslenme ve ani zayıflama yöntemleri kalıcı kilo verdirmeyi sağlamaz. Önemli olan kişinin yanlış beslenme alışkanlılarını düzelterek yeterli ve dengeli beslenmeyi hayata uyarlamaktır. Bir kişinin sağlıklı bir yaşam için her türlü besin öğesini (karbonhidrat, protein, vitamin, mineral vs.) Uygun miktarlarda almalıdır.

Kaynak:

Beslenme atlası, Gaby Hauber-Schwenk, Micheal Schwenk

Diyetisyen Elif Erdin Yıldız

İlgili Sağlık Konuları