Diyabeti Önlemenin Yolu Doğru Beslenme

Dr. Mehmet Öz, diyabeti önlemeye yardımcı beslenme önerilerini açıklıyor.

 

Beslenme şekliniz diyabeti önlemede en önemli yardımcılardan biridir.

Diyabet, kan şekeri seviyeniz çok yüksek olduğunda ve vücudunuz insüline karşı direnç oluşturduğunda gelişir.

Rafine Edilmemiş Gıdalar Tüketin

Diyabeti önlemenin en iyi yollarından biri, glisemik indeksi düşük yiyecekler tüketmektir. Glisemik indeks, şekerin bağırsaklardan kana emilim hızını ölçme sistemidir. Yüksek glisemik indekse sahip gıdalar (tatlı ve şekerli yiyecekler gibi) hızla emilerek kan şekerinin birden yükselmesine aşırı insülin salgılanmasına neden olurken, tam tahıllı gıdalar gibi düşük glisemik indeksine sahip yiyeceklerin emilimi daha yavaş gerçekleşir.

Glisemik İndeksi Yüksek (Rafine Edilmiş)

Beyaz un, beyaz şeker, beyaz pirinç, reçel, paket halinde patates cips, makarna, spagetti, kek, ekmek gibi hamurların ana maddesi

Glisemik İndeksi Düşük (Rafine Edilmemiş)

Kepekli un, işlenmemiş şeker kamışı (kara şeker), kepekli pirinç (esmer), meyve, bütün halinde patates, kuru fasulye ve diğer baklagiller, kepekli makarna, kepekli spagetti

Lifli Gıdalar Tüketin

Diyabeti önlemenin bir başka harika yolu ise lif tüketmektir. Araştırmalara göre, bolca lif tüketmek prediyabet (gizli şeker) gelişimini %62'ye kadar azaltabiliyor. Tam tahıllar, meyve ve sebze gibi yüksek lif içeren gıdalar tüketin.

Kahve Diyabeti Önlüyor

Ayrıca kahvenin de diyabeti önlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Yapılan bir araştırma, kahve içenlerin diyabet riskinin içmeyenlere oranla %60 daha az olduğunu ortaya koydu.

Şeker Yerine Tarçın

Diyabetle savaşmak için daha güçlü bir silah istiyorsanız kahvenize, şeker yerine tarçın ekleyin. Şeker yerine kullanabileceğiniz tarçının kan şekeri seviyesini düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Sirkenin Önemi


Son olarak, diyetinize sirkeyi eklemeyi unutmayın. Bir öğününüze ekleyeceğiniz iki çay kaşığı sirke, kan şekeri seviyenizi %30'a kadar düşürebilir.

Dr. Mehmet Öz

 

İlgili Sağlık Konuları