Diyabet Ve Obezite Genetik Olmayabilir!

Obezite ve diyabette (Amerika'daki diyabetlerin %95'ini oluşturan tip 2 diyabetten söz ediyoruz) çevreniz (yani; yaşam tarzınız, davranışlarınız, ve dolabınızdaki fıstık ezmeli sandviçleriniz) genetik faktörlerden daha baskındır.

Diyabet sizi her yıl bir buçuk yaş daha yaşlandırır. Örneğin 30 yaşında başladı ve siz 60 yaşındayken aslında tam olarak 60 değilsiniz; 75 yaşındaki bir insanın enerjisi ve risk faktörlerine sahipsinizdir.Tip 2 diyabet genetik bir hastalıktır. Yani eğer tek yumurta ikiziyseniz ve ikizinizde tip 2 diyabet varsa, sizin de genetiğinizde var demektir.Tip 2 diyabet şekeri direk hücrelerinize iletmek yerine kan dolaşımınızda biriktirir. Bu da damarlarınızda bulunan hücrelerin aralarındaki duvarları zayıflatarak kolesterolün girmesine neden olur.Tip 2 diyabet ayrıca şekerin proteinlere yapışarak onların daha etkisiz hale gelmesine neden olur. Bu da birçok sağlık problemine yol açar.

  • Tansiyonunuzu yükseltir.


  • Kalp krizi, felç, hafıza kaybı, böbrek yetmezliği, göz problemleri arterit (kireçlenme) ve akciğer hastalıkları riskinizi artırır.


  • Enfeksiyonlarla savaşma gücünüzü azaltır.
Ancak eğer isterseniz genlerinizi kontrol edebilirsiniz. Kan şekeri seviyenizi düşük tutmak için salt şeker, trans ve doymuş yağlar içeren yiyeceklerden uzak durmalısınız.Ve yaklaşık 2000 kalori yakan haftalık aktiviteler, günde 30 dakikalık yürüyüşler ve haftada 30 dakika ağırlık kaldırma kaslarınızı insüline çok daha duyarlı hale getirerek şekeri kan dolaşımında tutmak yerine hücrelere ulaşmasını sağlar.


 Dr. Mehmet Öz

İlgili Sağlık Konuları