Dikkat ''Su İçmeyi Unutuyorum'' Demeyin!

Memorial Ataşehir Hastanesi Prof. Dr. Birsel Kavaklı, "22 Mart Dünya Su Günü" öncesinde suyun faydaları ve tüketilirken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

Su içmeyi unutanlarla birlikte su ihtiyacını çay ve kahve ile gidermeye çalışanların sayısı azımsanmayacak ölçüdedir. Böbrek sağlığından, cildinizin güzelliğine; kilo vermekten, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar vücuda pek çok faydası bulunan suyun tüketimi konusunda dikkatli olunması gerekmektedir.

Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü'nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı, "22 Mart Dünya Su Günü" öncesinde suyun faydaları ve tüketilirken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

İşte sağlık kaynağı suyun faydaları;

Bağışıklık sisteminin görevini yerine getirmesini sağlar, zinde ve dinç kalmada yardımcıdır.

Hücrelere besin ve oksijen taşıyarak atıkları uzaklaştırır. Böbreklerin toksik maddelerden temizlenmesine yardımcıdır. Vücudun ihtiyaç duyduğu minerallerin pek çoğunu sağlar, böylece günlük faaliyetler sırasında yakılan kalori miktarını da artırmış olur.

Vücut sıcaklığının düzenlenmesinde rol alır.

Kan basıncını kontrol eden elektrolitlerin dengelenmesine ve taşınmasına yardımcı olur. Sıcak ve soğuk havaya vücudun uyum sağlamasını sağlar.

Cildin esnek, pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar.

Besinlerin sindirilmesinde görev alır.

Emziren kadınlarda, süt üretimini artırır.

Eklemlerin kayganlığını sağlar.

Böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonları ve kabızlık gibi çeşitli hastalıklardan korunmaya yardımcı olur.

İlgili Sağlık Konuları