Detoks Diyetleri ve Uygulama Süresi

1 Günlük, 3 Günlük, 7 Günlük, 1 Aylık detoks programları çeşitli merkezlerde uygulanıyor.

Diyetisyen Aysen Arıcan
Diyetistanbul
0212 347 89 30

Detoks diyetleri adıyla sunulan diyet programlarını yakından tanıyalım;

İki gün İstanbul’un yoğun temposundan çıktığınızda bu uygulamaları yapmasanız bile arınmış olduğunuzu hissetmiyor musunuz?

Detoks merkezleri son yıllarda oldukça revaçta. Şehir yaşamından uzakta, stresin olmadığı, şık konforlu mekânlarda bitkisel besinlerle hazırlanmış yiyecek ve içeceklerin sunulduğu ortamlar hazırlanıyor.

Bu uygulamalar sırasında bazı merkezlerde kişilere sadece sebze-meyve suları, bol bitki çayları, çok fazla su verilerek katı besinlerden uzaklaşmaları isteniyor. Hatta bazı merkezlerde lavman yapılarak bağırsakların temizlendiği iddia ediliyor.

Bağırsak temizleme işlemleri oradaki floranın ve bakteri yoğunluğunun bozularak sindirim sisteminde hasar verebilecek kadar ciddi sorunlara neden oluyor. Bu nedenle sadece kişileri sıvı besinlerle beslemek onların sağlıklarını olumsuz yönde etkiliyor.

 

Bu tür programlar insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Çünkü vücudun vitamin-mineraller kadar karbonhidratlara, proteinlere ve hatta yağlara da gereksinimi var. Bu gereksinimleri göz ardı ederek neredeyse açlık rejimi diye tabir ettiğimizi bu şekildeki detoks diyetlerini kesinlikle uygulamayınız.

 

Ancak bireyin özelliklerine göre yeteri kadar besin ve besin öğelerini içeren dengeli diyetlerle, sıvı, sebze ve meyve tüketimi biraz daha artırılarak detoks uygulamaları yapılabilir. Bu tür sağlıklı detoks diyetleri ancak gerçek bir diyetisyen gözetiminde uygulanabilir.

 

Diyetisyen Aysen ARICAN

www.aysenarican.com

www.beslenmevediyet.org

aysenarican@aysenarican.com

0 212 3478930 (pbx)

 
 

İlgili Sağlık Konuları