Derin Uyuyamıyorsanız Bunlara Dikkat!

Hepimiz iyi bir uykunun hayatımızda ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

Uykunun kalitesi gün içerisindeki performansımızdan sağlığımıza kadar herşeyi etkiler. Sağlıklı bir uykuya ise 3 adımda kavuşabilirsiniz…

Alkol aldıktan sonra daha rahat uykuya daldığınızı düşünebilirsiniz. Size kötü bir haberimiz var. Ancak sevgilinizin salondaki koltuğunda uyuyakalmışsanız alkolün işe yaradığını söyleyebiliriz.

Alkol, uykunun özellikle son döngüsünü aksatır. Uykuya daldıktan 4 saat sonra alkol zihninizi yıpratmaya ve sizi rahatsız bir duruma sokmaya başlar. Uykunuz daha hafif bir hal alacak, ani uyanmalarla uykunuz sık sık bölünecek ve sanki hiç uyumamış gibi hissedeceksiniz.

Bu şekilde geçen 3 gecenin ardından ilk etkisi kalmasa da uzun süreli alışkanlık haline geldiğinde yaşamınızı olumsuz etkileyecektir.

Yatıştırıcı olduğu kadar kasların da gevşemesine neden olan alkol, normal şartlarda horlamayan kişilerde uyku sırasında solunum yollarının daralması nedeniyle uyku apnesi bir sonuçlara da davetiye çıkarabilir. Uykuya dalmakta zorluk çeken ve koyun sayma yönteminin işe yaramadığını savunan kişiler ne yazık ki bu durumdan habersiz yatmadan önce uyku ilacı yerine az da olsa bir miktar alkolü tercih etmektedir.

Uyumak için başvurulan başka bir yöntem ise yatağa gitmeden önce spor yapmaktır.

Düzenli spor yapmak uyku bozukluğunu önemli oranda azaltmaktadır, ancak uyuyabilmek için gece yatmadan önce spor yapılması aksine sağlıksız bir uykuya neden olur.

Vücut ısımız düştüğünde uykuya dalmak normalden çok daha kolay olacaktır. Yapılan egzersizlerle vücut ısındığı için bu süre 4 ile 6 saat arasında değişecek ve uykuya dalmanız daha zor hale gelecektir. Spor yapmak yerine alınan sıcak bir duş sonrasında vücudunuzun soğuması maksimum 2 saat süreceğinden hem daha uykuya dalacak hem de sağlıklı ve dinlendirici bir şekilde uyumuş olacaksınız.

İlgili Sağlık Konuları