Dengesiz Beslenme Gelişim Bozukluğuna Neden Olabilir!

Gençler moda küpürlerinin, bilinçsiz yazıların ve arkadaşlarının etkisiyle çoğu kez yanlış diyetler yapabiliyor, yanlış beslenme alışkanlıkları edinebiliyor.

Medical Park Gaziantep Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Neslihan Yaz; ergenlik çağında beslenmeyle ilgili şu tavsiyelerde bulundu:

Ergenlik; büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu, fiziksel olgunlaşmanın yaşandığı, psikolojik değişimleri peşi sıra getiren bir dönemdir.

Bu dönemde boy uzaması ve kilo değişimleri dışında; el-bilek kıkırdak yapısında gelişme, cilt altı yağ dokusunda azalma, erkeklerde omuz yapısının genişlemesi, kızlarda kalça yapısının genişlemesi gibi hormonların rol aldığı değişimler yaşanır. Gelişimin hızlı olduğu bu dönemde yetersiz beslenme veya aşırı beslenme gibi yanlışlar gelişimin bozulmasına yol açacaktır.

Yetersiz beslenme ile boy uzamasının yavaşlaması, kemik yapısının oluşumunda gecikmeler, kansızlık, parazitler, sık hastalanma, büyüme geriliği; aşırı beslenme ile hareket kısıtlanması, iskelet sistemi ve eklemlerde problemler, iç organlarda ilerleyen yaşlarda görülebilecek kronik hastalıkları getirecek yağlanmanın görülme riski artar.

Gençler bu dönemde nasıl besleneceklerini öğrenecekleri bir kaynak bulmakta zorlanmaktalar. Kimi iştahsız hissederken, kimi iştah artışı bildirir. Kilo alan, hızlı bir şekilde kilo kaybeden, kilo kaybetmeye çalışan, takıntılı beslenme alışkanlıkları geliştiren gençlerle sık karşılaşılır.

Cips Yerine Sandaviç Yiyin

Gençlerde görülen kilo artışının genel nedeni fazla miktarda ve yanlış kaynaklardan kalori alımıdır. Enerji ihtiyacı şekerli ve yağlı yiyecekler yerine elzem olan besin guruplarından alınmalıdır. Cips yemek yerine ekmek ve peynir ile kısa sürede hazırlanacak bir sandviçi tercih edin. Kola yerine size kalsiyum ve protein sağlayan ayran veya kefiri için.

Bu dönemlerde sosyal ve/veya psikolojik sebepli iştahsızlıklar sık görülür. Aile eleştirel değil yapıcı olmalı. İştah için şuruplar, karışımlar yerine her gün düzenli olarak elzem besin guruplarının alınmasına odaklanılmalı. Dışarıda sandviç/ekmek arası bir şeyler yemiş ise o gün tahıllı-hububatlı yemekler üzerine tekrar baskı yapmaktansa, akşam öğününde yoğurt ve sebze içeren yemekleriniz olsun.

Ergenlik döneminde hızlı büyüme ve fizyolojik olgunlaşma ihtiyaçlarına karşılık gelen büyük bir enerji ve besin öğeleri ihtiyacı açığı vardır. Bu süreçte alınan enerjinin yetersiz veya fazla olması gibi, diğer besin öğelerinin de yetersiz veya fazla alınması büyüme sürecinin bozulmasına yol açacaktır. Sofranız çeşit yönünden zengin olsun, her şeyden az miktarda yiyerek karnınızı doyurun.

Gün içinde fastfood veya restaurant/lokanta yemeği tüketildiyse, evde az yağlı yiyecekleri tercih edilmeli. Ayrıca kalori alımını kısıtlamak adına o gün tatlı tüketmeyin.

Tatlı tüketmekte bir sakınca yoktur. Vücudun şekere de ihtiyacı var fakat daha sağlıklı bir seçim yapmak için sütlü tatlı tüketin. Çikolata yemek isterseniz miktarını azaltın veya bitter seçeneğini tercih edin. Sınır çizin.

Yemeklerin İçeriğini Anlatın

Yemeklerin yapımı ile içine girenler ile ilgili bilginiz olsun. Bu konuda anneler en doğru kaynaktır. Onlara yemeğin içinde ne olduğunu sorun, ne kadar yağ kullandığını sorun. Alışverişe birlikte çıkın ve alınan gıdaların varsa etiketlerini okuyun.

Gençler moda küpürlerinin, bilinçsiz yazıların, arkadaşlarının etkisiyle çoğu kez yanlış diyetler yapmakta, yanlış beslenme alışkanlıkları edinmektedir.  Her zaman sağlık profesyonellerine danışın!  Vücut ağırlığının pek çok komponenti vardır ve basit hesaplar sadece önlem olarak size vücudunuzun eğilimini gösterir. İdeal kilo, olmanız gereken kilo, yaşınıza göre, boyunuza göre kiloyu size ancak bir sağlık profesyoneli söyleyebilir.

İlgili Sağlık Konuları