Cinsel Organında Kullandığı Tampon Bacağına Mâl Oldu

24 yaşındaki güzel manken Lauren Wasser cinsel organında yanlış bir şekilde hazırladığı tamponu kullanması sonucunda toksit şok sendromu geçirdi ve bacağını kaybetti.

İşinde hızla tanınan başarılı bir manken olan 24 yaşındaki ABDli Lauren Wasser'ın hayatı bir anda kabusa döndü. Vajinal bölgesine yanlış bir şekilde hazırladığı tamponu uygulamasından dolayı bacağını kaybetti.

TAMPONU KENDİ YAPMAYA ÇALIŞTI AMA OLMADI

Vajinal tampon kullanımı sonucu ortaya çıkabilen Toksik Şok Sendromu'na yakalanan Lauren, bu hastalık nedeniyle ölümden döndü. Bu sendromun sebebi genellikle uzun süre vajinada bırakılan veya ev koşullarında yapılmaya çalışılan tamponlar olabilir. Tamponlar vajinada bulunan enfeksiyonları ve kuruluğu arttırarak bakterilerin üremesi için uygun bir ortam sağlar. Toksik şok sendromunun belirtileri arasında ateş, kaşıntı ve kızarıklık, baş dönmesi, yorgunluk ve organ yetmezliği bulunur. Ciddi vakalarda birkaç saat içerisinde ölüme neden olabilir.

''KARNIM ŞAŞILACAK DERECE ŞİŞMİŞTİ''

Lauren Wasser'ın da başına bu saydıklarımız gelmiş ve ölümün kıyısından dönmüştü. Lauren hikayesi hastalığın ciddiyetini gözler önüne seriyor. 2012 yılında regl esnasında tampon kullanan Lauren çok ciddi bir hastalık yaşadığını belirtti. Birkaç gün sonra ise gözünü hastanede açtığından bahsediyor. Sürekli uyku hali hissettiğini söyleyen Lauren kendinden geçmiş bir halde mutfağın zemininde yatarken polisler tarafından bulunmuş ve hemen hastaneye kaldırılmış. Hastanede gözlerini açtığında: "Karnım şaşkınlık yaratacak kadar şişmişti. Her yanımda tüpler takılıydı ve konuşamayacak haldeydim" diyor. Lauren'in hayatı operasyonlar sonucu kurtarılmış olsa da kan akışına karışan toksik maddeler sebebiyle bacağı kangren olmuş ve kesilmek zorunda kalmış.

TAMPONU SIK SIK DEĞİŞTİRMEK GEREK

Yılda 100 bin kişiden 1 kişide görülen toksik şok sendromu, vajina içine yerleştirilen tampon kullanan kadınlar için tehdit oluşturmaktadır. Tamponların kutunun üzerinde belritildiği şekilde kullanılmaması veya saatlerce değiştirilmeden bırakılması toksik şok sendromu riskini arttırmaktadır.
 


 

 

 

 

 

İlgili Sağlık Konuları