Burun Estetiği Neden Yapılır?

Burun estetiği neden yapılır, yaptırmadan önce nelere dikkat etmeliyiz. Doktor ve hastane seçimimiz nasıl olmalı? Merak edilen soruları Operatör Dr. Bülent Cihantimur cevaplandırdı.

burun estetiği

Burun estetiği yaptırmaya karar verdiniz ama nasıl bir yol izlemeniz gerektiği bilmiyor musunuz? Dünyada en fazla yapılan plastik operasyon olan Burun Estetiği, aslına bakarsanız, karar verme sürecinde en fazla düşünülen estetikler arasında. Bunun nedeniyse, burnun yüzün tam ortasında ve hatırı sayılır bir alana sahip olmasıdır. İnsanlar burun estetiği yaptırmayı çok arzu etseler dahi, direkt anlaşılacağı ve olası risk ve sorunlardan ötürü, sürekli erteleme kararına sahipler. Burun estetiği yaptıranların memnuniyet oranlarına baktığımızda ise, son derece yüksek rakamları görüyoruz. Memnun olmayanlar ise, çoğunlukla burun estetiği yapan cerrahı suçluyor. Ayrıca memnun olmayanlar tekrar burun estetiği yaptırsalar dahi, istedikleri forma ulaşamıyorlar çünkü burun estetiği revizyonları en zor ve cerrahlar tarafından çok fazla kabul görmeyen işlemler arasında yer alıyor. Cerrahlar adlarına leke düşürmemek adına burun estetiği revizyonlarına sıcak bakmıyorlar.

Peki, bu tarz bir sorunla karşılaşmamak, doğru burun estetiği doktorunu bulmak için ne yapılabilir? Öncelikle burnunuzdaki sorunun ne olduğunu anlamalısınız. Eğrilik mi var, burnunuzun ucu mu düşük, olması gerektiğinden çok fazla mı büyük? Eğer horlama, gözaltı morluğu, nefes almada zorluk gibi problemleriniz varsa, mutlaka kulak burun boğaz hekiminden tavsiye almanız gerekir. Sonrasında tavsiyeleri toparlayıp bir Estetik Plastik cerrahla görüşmelisiniz. Çünkü burun estetiği doktoru, anatomik olarak burnun nasıl olması gerektiğini bilse dahi, bir KBB uzmanı kadar konuya vakıf olmayabilir.
 
Eğer sadece estetik açıdan sorun yaşıyor ve bu sebeple burun estetiği olmak istiyorsanız, cerrahınızın mutlaka daha evvel ameliyat ettiği hastalara ulaşmanızı öneririz. Burun estetiği sırasında, öncesinde ve sonrasında nasıl bir yol izlediğini, cerrahi yaklaşımlarını ve olası komplikasyonları ancak bunu deneyimlemiş birisi size konuyla ilgili bilgi verebilir. Burun estetiği cerrahının internet sitesini gezin, fotoğraflara bakın, forumlara girin ve gerçek hasta deneyimlerine ulaşmaya çalışın.
 
 Burun estetiği yaptırmadan evvel birkaç cerrahtan muayene talebinde bulunun. İyi cerrahlar muayeneye bile para alsalar dahi, çekinmeden ödeyin zira bu bir estetik operasyon ve yaptırmasanız dahi, size farklı bir bakış açısı kazandıracaktır. Bu sayede aynı zamanda cerrahın klinik ortamını ve çalışanlarının tecrübesini de görmüş olursunuz. Seçtiğiniz cerraha burun estetiği yaptırmaya karar verdikten sonra artık ona sonsuz güvenerek, bir sanatsal çalışma gibi sizi daha doğrusu burnunuzu baştan yaratmasına müsaade etmelisiniz.
 

İlgili Sağlık Konuları