Çekirdeğin Faydaları Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Asla bir avuçla yetinemediğimiz, defa ağzımızı sürünce vazgeçmenin hiç de kolay olmadığı kabak ve ay çekirdeğinin saymakla bitmeyen faydalarını biliyor musunuz?

Kabak çekirdeğindeki yağlar prostata yardımcıdır ancak ara öğünlerde küçük dozda tüketilmesiyle yeterli solabilir mi bilinmemektedir. Karotenoidler ve omega 3'lerin prostat için faydalı olduğu düşünülmektedir. Öte yandan kabak çekirdeğindeki çinkonun da yararı bilinmektedir.

Erkekler için kemik sağlığında önemlidir. 45-92 yaşlan arasında 400 erkek üzerinde yapılan American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan çalışmada düşük çinko ve kalça kırıkları arasında ilişki tespit edilmiştir.

Antienflamatuar faydaları vardır. Magnezyum, çinko, manganez, fosfor, demir, bakır, proteinden zengindir.

Fitosterollerden zengin olduğundan kolesterol düşürücüdür, immun yanıtı güçlendirir, belli kanser türlerine karşı koruyucudur.

Kabak Çekirdeğinin İçeriğinde Neler Var?

Kabak çekirdeği, minerallerin mükemmel bir kaynağıdır.

Bir bardağın dörttebirini dolduracak kabak çekirdeği çinkonun tavsiye edilen günlük alımının %20'sini, magnezyum ve manganezin ise %50'sini sağlamaktadır.

Bazı B vitaminlerini içerdiği gibi kemik sağlığı ve kan pıhtılaşması için ihtiyaç olan K vitaminini önemli bir miktarda da içermektedir.

Yağ içeriğine gelince, kabak çekirdeği, hormon dengesi, beyin fonksiyonu ve cilt sağlığı için ihtiyaç olan omega 3 ve omega 6 esansiyel yağlarını birlikte almak için iyi bir kaynaktır.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Eskiden beri ev ilaçları olarak mide bulantılarında ve deniz tutmalarında kullanılan kabak çekirdeğinin günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda birçok farklı yararlı etkisi olduğu ortaya çıkarılmıştır. İşte kabak çekirdeğinin kullanıldığı alanlar;

İyi huylu prostatı büyümüş kimselerde,

Kısırlık veya hormonal dengesizlik şikâyeti olan ve menopoza girmiş kadınlarda,

Parazit tedavisinde,

Mesane iltihabı ve idrar yapma sorunu olan kimselerde,

Osteoporozda, kabak çekirdeğinin tedaviyi destekleyici etkilerinden bahsetmek mümkündür.

İyi huylu prostat büyümesine karşı; 50 yaş ve üstü erkeklerin korkulu rüyası olan iyi huylu prostat büyümesi testosteron ve DHT (dihidrotestosteron) tarafından tetiklenen prostat hücrelerinin büyümesi sonucu oluşmaktadır. Kabak çekirdeğinin yağ içeriğinin bu tetiklemeyi engellediği yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır.

Kabak çekirdeğindeki bileşimindeki karotenoidler ve omega-3 yağlarının potansiyel prostat faydaları üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Diyetlerinde daha yüksek karotenoid bulunan erkeklerin prostate büyümesi için daha az risk taşıdıkları bu çalışmalarda ortaya çıkmıştır.

Kabak çekirdeğinde prostat fonksiyonunu desteklediği düşünülen besin öğesi de çinkodur. Bu sebeple çinko ve prostat arasındaki ilişki üzerinde i araştırmalar sürdürülmektedir.

Dünyada 50 yaşın üzerinde 8 er' kekten birinde kemik erimesine rastlanmaktadır.

45-92 yaş arasına değişen yaşlarda 400 erkek üzerinde yapılan bir (American Journal of Clinical Nutrition) çalışmada düşük çinkolu diyetle, üşük kan seviyesi ile osteoporoz arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Kabak çekirdeği gibi çinkodan zengin beslenmede prostat sağlığına yaptığı katkıya ek olarak kemik yoğunluğunun iyileştirilmesine de katkı sağlamaktadır.

Ayçekirdeğinin E vitamini içeriği ile antienflamatuar ve kardiyovasküler sağlık üzerine olumlu etkileri vardır.

Vücudun yağda eriyen antioksidan kaynağı E vitamini serbest radikallere karşı koruyucudur. Astım, osteoartirit, römotaid artrit, sıcak basmalar yanı sıra, diyatetik komplikasyonların iyileşmesine yardımcıdır.

Kolesterolün oksidasyonunu engelleyerek damar sağlığına ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucudur.

Ayrıca yapısındaki fitosteroller de kolesterol düşürücüdür.

İçeriğindeki magnezyum sayesinde sinir, kas ve kan damarlarının sakinleşmesine yardımcıdır.

Magnezyum astım risklerini azaltır, kan basıncını düşürür, migreni iyileştirir, kalp krizi ve felci önler.

İçeriğindeki selenyum ile detoksifikasyona yardımcıdır, kansere karşı önleyicidir.

Diğer isimleri: Gündöndü, günebakan, ayçiçeği tohumu.

Bileşimi: Meyveleri %35-50 sabit yağ içerir. Bu yağ "çiçek yağı" olarak bilinir.

Özellikleri: İdrar artırıcı ve göğüs yumuşatıcıdır.

Lapa olarak çıbanları olgunlaştırmak amacıyla da kullanılır.

Ayçiçeğinin besin değerlerini bir araya toplayabilen pek az besin vardır. İnsan bir dağ basında yaşasa ve tek besin maddesi seçmek zorunda kalsa, en iyi seçimlerinden bir tanesi ayçiçeği çekirdeği olur.

Bu bitkinin yağı kolay sindirilir. Bileşiminde bedende yağların ekşimesini önleyen E MJ vitamini vardır. Bütün gün F yüzünü güneşe veren bu 1 çiçeğin tohumlarında ayrıca 'pekaz bitkide rastlanan D vitamini de bulunur. Bilindiği gibi D vitamini bedenin kalsiyumu ve fosforu daha iyi kullanmasını sağlar.

İlgili Sağlık Konuları