Çay Obezitenin Önlenmesinde Etkili!

Siyah ve yeşil çayın henüz belirlenemeyen bir mekanizmayla obezitenin önlenmesinde etkili olduğu görüldü.

Laboratuvar, epidemiyolojik ve insan çalışmaları obezitenin önlenmesinde çayın yararlı olabileceğinini gösterir” başlıklı bir derleme Journal of Nutrition dergisinde yayımlandı. Kalp ve damar hastalıkları, diyabet ve kanser gibi kronik hastalıklar için risk oluşturan obezite, ABD’de erişkinlerin yüzde 20’sinden fazlasını etkiliyor.

Önemli bir halk sağlığı sorunu olarak artan obezitenin önlenmesi için diyetler önemli yarar sağlamaktadır. Oysa ki birçok laboratuvar çalışmasında, siyah ve yeşil çayın henüz belli olmayan bir mekanizmayla obezitenin önlenmesinde etkili oduğu gösterildi. Ancak insan üzerindeki çalışmaların sonuçları karışık ve kafeinin rolü hakkında yayımlanmış kesin bir sonuç bulunmuyor.

Bilimsel çalışmalarla yüksek dozda çay polifenollerin (çay bitkisinde bulunan ve antioksidan olduğu bilinen molekül) kullanımının yan etkiye neden olabileceği yönünde kanıtlar ortaya çıktı. Bu derlemede çayın, obezitenin önlenmesindeki kanıtları araştırıldı.

Çay polifenollerinin biyoyararlanımındaki mekanizmalar ışığında yüksek dozda çayın muhtemel zararları ve de obezitenin önlenmesindeki potansiyel yararları incelendi. Araştırmacılar bu önemli halk sağlığı sorununda daha detaylı çalışmalarla konunun aydınlanacağını ümit ediyorlar.

Kaynak: Journal of Nutrition

İlgili Sağlık Konuları