Büyük Şişman Yalanlar!

Dr.Glenn Gaesser'in yazdığı 'Büyük Şişman Yalanlar' adlı kitapta fazla kiloların sağlığı olumsuz yönde etkilemediğini iddia ediyor.

Amerika’nın en tanınmış fizyologlarından Dr. Gaesser, kitabında hem sağlıklı hem kilolu olunabileceğini iddia adeyor. Kitaba göre her insanın doğal bir kilosu var. Vücut ağırlığının sağlık üzerinde etkisi önemsiz ve aşa yağ hastalığın direk nedeni değil.

Fazla kiloyu ölçüsüz bir yaşam biçiminin işareti olarak tanımlayan ünlü fizyolog, “Fazla yağın damar tıkanıklığıyla bir alakası yoktur. Çünkü damarda salınan yağla vücutta bulunan yağ birbirinden farklıdır. Vücut yağı bulunduğu yere göre fayda sağlar.

Örneğin baldır ve kalçalarda bulunan yağlar özellikle kadınlarda kalp ve damar hastalıklarını önlüyor. Aşırı kilolu olarak tanımlanan ancak spor yapanlar, zayıf fakat spor yapmayanlara göre daha düşük ölüm oranına sahip” diyor.

Kilo vermenin sağlığı iyileştirmediğini ya da ömrü uzatmadığını da vurgulayan Gaesser, diyet yapanların kilolu kişilere göre kalp ve damar hastalıkları açısından daha fazla risk taşıdığını söylüyor.

İlgili Sağlık Konuları