Bu Besinler Yaşlandırıyor!

Dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi'nden bilim adamları alkolsüz bazı gazlı içeceklerin yaşlanma sürecini hızlandırdığını iddia ediyor.

İşlenmiş gıdalar, gazlı sular ve kurabiyelerde bulunan fosfat, cildi kurutuyor, kasların zayıflamasına neden oluyor ve kalp veya böbrek sorunlarına yol açabiliyor. Haftada sadece birkaç bardak bu içeceklerden tüketmek bile risk ihtimalini artırıyor.

Laboratuar fareleri üzerinde yapılan deneylerde denekler fosfat açısından zengin besinlerle beslendi. Deneyin sonucunda fosfatı fazla yiyen farelerin daha çabuk öldüğü gözlemlendi.

Birkaç yıl önce Amerikan bilim adamları haftada 2-3 kez tüketilen bu içeceklerin dahi pankreas kanseri riskini artırabileceğini bildirmişti.

Ancak İngiliz yetkililer insanların aldığı fosfatın sadece %3’ünün gazlı içeceklerden aldığını ve düzenli beslenildiği takdirde bu riski yok sayılabilecek kadar az olduğunu belirtmişti.

Yani yine asıl mesele dönüp dolaşıp dengeli beslenmeye geliyor. İster istemez aldığımız riskleri en aza indirmek için ilk yapmamız gereken şeyin dengeli beslenmek olduğunu unutmayın.
 

İlgili Sağlık Konuları