Bu 5 Besin ile Zayıflayın!

Her öğünde tüketebileceğiniz 5 mucize sebze sayesinde daha hızlı zayıflayabilirsiniz.

Bazı besinler var ki, özellikle diyet yapıyorsanız, her öğünde mutlaka tüketmelisiniz. Ödem söktüren, sindirimi kolaylaştıran, yağ yaktıran, metabolizmayı çalıştıran ve tok tutan özellikleriyle kilo vermek isteyenlerin en büyük yardımcıları bu besinler.


İç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya kilo verirken bu özelliklere sahip beş sebzeyi tüketmeye özellikle özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Tek mevsime ait olmayan, dört mevsim her zaman her yerde bulabileceğiniz bu sebzeler, yemeklere lezzet vücuda sağlık kazandıran küçük mucizeler aslında.

İşte Dr. Ayça Kaya'nın, kahvaltı, öğlen ve akşam yemeklerinde mutlaka bulundurulmasını tavsiye ettiği mucize beşli...

MAYDANOZ

"Bilinen en kuvvetli ödem sökücü sebze hangisidir?" deseler, herhalde birinciliği maydanoz alırdı. Ayrıca C vitamini açısından çok zengin olan maydanoz E ve K vitaminleri içeriği ile de hücreleri gençleştirici özelliği sahip. Çok fazla ödem problemi yaşıyorsanız, bağırsak dostu olan maydanozun idrar sökücü özelliğinden de faydalanabilirsiniz. Maydanozun suyunu içmeye değil, kendisini yemeye özen gösterin. Özellikle sabahları kahvaltıda bol limonlu yarım bağ maydanoz yerseniz, daha kolay zayıfladığınızı göreceksiniz.

DEREOTU

Tam bir iştah kesici olan dereotu yüksek miktarda C ve E vitamini içeriyor. Bu vitaminler bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve gençleştiriyor. Üstelik dereotunu her türlü salatanızda, sebze yemeklerinizde ve çorbalarınızda kullanabilirsiniz. Zayıflama sürecinde iştahınızı kontrol edebilmek için dereotunu özellikle yoğurtlu tariflerinizde mutlaka kullanın.


ROKA

Roka içerdiği esanslar ile çok güzel doygunluk sağlar. Su oranı oldukça yüksek olduğu için dolaşımı dengeler ve idrar yapımını kolaylaştırır. Maydanoz gibi vücuttaki ödemi atmayı ve şişkinliği indirmeyi kolaylaştırır. Kış aylarında domates ve salatalığın yerine gönül rahatlığıyla roka salatasını koyabilirsiniz. Hatta bazı öğünlerde lor peyniri ve narla birleştirip tek bir yiyecek olarak bile tüketebilirsiniz.

NANE

Mide ve bağırsağımızın en dost sebzesi nanedir. Sindirimi kolaylaştırır. Güzel kokusu ile ferahlık verir. Ağız içini temizleme özelliği vardır; bakteri ve mikroplara savaş açar. Kuru nane çayı soğuk algınlığına çok iyi gelir. Size küçük bir ipucu: Ara öğünde naneyi ince ince doğrayıp bir bardak yoğurda veya ayrana atarsanız, uzun süre tok kaldığınızı göreceksiniz.

TERE

Özellikle kilo verme sürecinizde sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken diğer bir sebze ise kesinlikle tere! Bırakın bu sağlıklı sebze, hafif acımsı tadı ile sofralarınızı şenlendirsin. Üzerine sadece limon sıkıp yiyebileceğiniz gibi tereyi salatalarınızda da kullanabilirsiniz. Üstelik tereyle yaptığınız salatalarınıza ceviz de ekleyerek ayrı bir lezzet yakalayabilirsiniz. Ama bir kişiye üç bütün cevizden fazlasını koymayın! Ne kadar tok tuttuğuna inanamayacaksınız!

Kaynak: Pudra.com

İlgili Sağlık Konuları