Bitter çikolatadan vazgeçmeyin

Dentistanbul Levent Academy Başhekimi Doç. Dr. Ali Çağın Yücel, diş ağrısıyla geçirmek istemeyenler için uyarılarda bulundu.

Diş çürüğü olanların bayram tatiline gitmeden diş muayenesi yaptırması gerektiğine işaret eden Yücel, bayramda tatlıdan vazgeçemeyenler için de şu tavsiyelerde bulundu: "Bayramda karamelli çikolata, lokum gibi dişe yapışan maddeler içeren şekerli gıdalar yerine bitter çikolatanın tercih edilmesi, diş sağlığı adına daha olumlu sonuçlar doğurur."

Doç. Dr. Ali Çağın Yücel, diş ağrısıyla zehir olmaması için kaçınılması gerekenleri sıraladı. İşte Doç. Dr. Yücel'in önerileri:

· Ağzında çürük bulunmayanlar istedikleri kadar şekerli gıda alabilir, ancak çürük varsa aşırı şekerli gıda tüketimi dişlerinizde ağrıya neden olabilir. Vakit kaybetmeden dişlerinizi diş hekiminize muayene ettirin.

· Brezilyalı bilim adamlarının yaptığı araştırmada, kahve tanelerinin içindeki "trigonelline" isimli maddenin bakterilerin dişe yapışmasını engellediği ortaya çıktı. Bayram ziyaretlerinde içecek olarak şekersiz kahveyi tercih edin.

· Karamelli çikolata, lokum gibi dişe yapışan maddeler içeren şekerli gıdalar yerine bitter çikolatayı tercih edin.

· Çantanızdan, diş macunu, diş fırçası ve diş ipinizi eksik etmeyin.

· Bayramda diş fırçalama sayısını en az günde 3'e çıkarın, fırsat bulduğunuzda dişlerinizi fırçalayın.

· Dişlerinizi fırçalayamıyorsanız ağzınızı bol suyla çalkalayın ve bol su için.

· Ara öğünlerde dişlerde mekanik temizlik sağlayarak plak oluşumunu önleyen elma ve armut gibi sert meyvelerden tercih edin.

· Diş çürümesini önleyen maddelerden olan "Xylitol" içeren sakızlar çiğneyin.

· Özellikle çocukların diş bakımına Kurban Bayramı'nda çok daha fazla dikkat edin. 3-6 yaş grubu çocukların dişlerini gazlı bezle silebilir, büyük çocukların dişlerini fırçalamasını sağlayabilirsiniz.

· Şekerli gıdaları mümkünse ana öğünlerin hemen ardından alın. Ara öğünlerde yenen yiyecekler, dişler fırçalanmadığı için ağızda daha uzun süre kalarak çürüğe yatkınlığı arttırabilir.

İlgili Sağlık Konuları