Beslenme ile Selülitlerden Korunun!

Günümüz kadının korkulu rüyası selülitleri vücudunuzdan uzak tutabilirsiniz. İşte yapılması ve yapılmaması gerekenler...

Selülit günümüz kadınının asli sorunlarından. İşin tatsız yanı selülitin baş edilmesi kolay bir problem olmayışı ve fazla kiloyla doğrudan ilişkisi bulunmayışıdır.

Konya Akademi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Çimen, Vücutta bir dolaşım problemi ortaya çıktığında selülit oluşuyor. Eğer vücudunuzda selülit varsa bunun anlamı vücudu temizleyen lenfatik sistemin tıkanıklık sebebiyle işlevini tam olarak yerine getiremiyor olduğudur. Eğer selüliti kendinizden uzak tutmak istiyorsanız beslenmenize dikkat etmek zorundasınız. Bol sebze ve meyve yemek doğal gıdaları tercih etmek tahmininizden daha çok işe yarayacaktır.

Çimen, Uzmanların belirttiğine göre doğal besinler sistemi temizleyip toksinlerin atılmasına yardımcı olurken oluşması muhtemel selülitin de önüne geçebiliyor. Ne kadar çok doğal besin tüketirseniz sindirim sisteminiz de bunları o kadar çabuk parçalar. Buna karşılık işlenmiş besinlerin parçalanması daha uzun zaman alır ve karaciğerin vücuttan atamadığı bazı atıklar vücut tarafından tekrar emilip zararlı olmaya başlayabilirler. Fazla miktarda atık birikmeye başladığında selülit belirtileri de görülmeye başlanır.

Vücudumuzun %70'i su!


Dr. Kadriye Çimen, Su Vücudun yüzde 70 den fazlasının su olduğunu hatırlatan uzmanlar bu sebeple günde en az 2 litre su içilmesi gerektiğini bildiriyor. Yeterince su içilmediği zaman vücudun susuzluk çektiğini ve bunun da selülit birikimine sebep olan etmenler arasında bulunduğunu ifade eden uzmanlar suyun aynı zamanda sistemi de temizlediğini kaydediyor.

Bitkisel çaylar vücudu tazeliyor


Kahvenin besinlerle alınan çeşitli mineralleri özellikle de demir emilimini engellediğini ayrıca böbrek üstü bezlerinin daha fazla çalışmasına sebep olduğunu kaydediyor. Böylece vücudun aslında günlük işleyişi içinde ihtiyacı olmayan adrenalin salgılandığını belirten uzmanlar bu sebeple bitkisel çayları tercih etmekte fayda bulunduğunu bildiriyor. Uzmanlar bitkisel çayların besin değeri bulunduğunu aynı zamanda da tazeleyici olduğunu ve ihtiyaç olan besleyenleri vücuttan çalmadıklarını vurguluyor.

Alkol kullanımına dikkat!


Çimen, Uzmanlar alkolün kana çabuk karışıp kanın kimyasını değiştirdiğini aynı zamanda karaciğer ve böbreklerin fazladan çalışmasına da sebep olduğundan bunların atık maddeleri vücuttan atmak için yeterince etkili şekilde çalışamadıklarını vurgulayarak selülitten kurtulmak için alkolün kesinlikle bırakması gerektiğini belirtiyor.

Egzersiz stresi azaltıyor


Çimen, Yukarıda sayılanlar işler hale getirildiğinde yapılacak egzersizlerin de selülit üzerindeki etkisini göstermeye başladığını ifade eden uzmanlar "Egzersiz stres atmanıza vücudunuzun sıkılaşmasına ve şekillenmesine yardımcı olur. Eğer bugüne dek egzersizden veba gibi uzak durduysanız işe kolay ama hoşunuza gidecek bir spor veya egzersizle başlayın.

Yürüyüşten hoşlanmıyorsanız bir spor dalı deneyebilir ya da salonda ter atabilirsiniz. Eklemlerinize fazla yüklenmeyeceğiniz egzersizleri tercih edin yüzme gibi. Uzun zamandır egzersiz yapmıyorsanız kendinizi aşırı yormayın" Çimen, doğal kıllı bir vücut fırçası kullanılarak selülitin olduğu bölgelerin cilt kuruyken fırçalanıp uyarılabileceğini de belirterek şunları kaydediyor: "Nazikçe fırçalayarak başlayın. Vücudunuz alıştıkça biraz daha güçlü şekilde ovabilirsiniz. Ancak cildinizi harap etmemeye de özen gösterin."

Selülitlerinizden kurtulmanın diğer bir yöntemi de kavitasyon dediğimiz ultrasonik dalgalar yardımıyle cilt altı yağlarının parçalanmasıdır. Ayrıca power plate adlı cihaz yardımıyla da kaslarınızı güçlendirerek yağlarınızın yakılmasına yardımcı olabilirsniz. Bu konuda diğer bir yardımcımız da lenfatik drenaj sağlayan vücuda masaj yapan cihazlardan faydalanmaktır.


 

İlgili Sağlık Konuları