Behçet Hastalığı Nedir?

Genetik mirasın oluşmasında etkili olduğu Behçet hastalığı, genellikle 30'lu yaşlarda belirti göstermeye başlıyor.

Halk arasında İpek Yolu hastalığı olarak da bilinen Behçet hastalığı, toplum tarafından hakkında fazla bilgi bilinmediği için çoğu zaman ihmal ediliyor. Erken tanının tedavide büyük şans yarattığını belirten uzmanlar, hastalığın belirtilerine karşı uyarıyor.

Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Dr. Selda Öktem, cilt yakınmaları, görme kusurları, eklem rahatsızlıkları gibi belirtilerle kendini gösteren Behçet hastalığı ile ilgili bilgi verdi.

Behçet hastalığı (BH) vücuttaki birçok doku ve organ sistemini etkileyebilme özelliği olan, kronik romatolojik bir hastalıktır. Türkiye’de erkeklerde daha sık görülür. Hastalık, çoğunlukla 20-30’lu yaşlarda başlangıç gösterir.

Bu hastalarda birçok organ işin içine girdiği için, hasta ilk önce ilgili organlarla ilişkili hekimlere gider. Behçet şüphesi doğmuşsa hastalar hem tanının konması hem de tedavinin düzenlenmesi için romatoloji uzmanına yönlendirilir. Aslında birçok hekim grubunun ortak çalışmasını gerektiren bir hastalıktır. Ancak, izlemlerin ve tedavi takibinin mutlaka Romatolog tarafından yapılması gerekir.

En belirgin yakınmalar ağız içinde sık ve çok miktarda olan aftlar, cinsel organlarda tekrarlayan yaralar, büyük ve yaygın sivilceler ile ağrılı, sıcak cilt altı bezeleri gibi cilt yakınmalarıdır. Gözde kızarıklık, ağrı ve bulanık görmeyle kendini gösteren, görme tabakasında iltihaplanma (üveit) önemli bulgulardandır. Geç fark edilirse ve iyi tedavi edilmezse körlüğe neden olabilir.

Daha çok diz ve ayak bilek ekleminde görülen şişlik ve ağrı gibi belirtiler yaşanabilir. Behçet hastalarında kimi zaman karşılaşılan standart tedavilere dirençli eklem iltihabı, sakatlığa neden olabilir. Hastalarda, omurga boyunca ve kuyruk sokumu bölgesinde, özellikle sabah ağrıları ve tutuklukları olabilir.

Sıklıkla omurgayı ilgilendiren romatizma sorunları ile birliktelik görülür. Bazen bacak ve kol damarlarında, bazen iç organları besleyen damarlarda, bazen de beyin içindeki damarlarda pıhtı oluşması ve tıkanıklıklar görülebilir. Eğer tıkanıklık beyin damarlarında ise ani bilinç kaybı ve felç bulgularına neden olabilir. Barsakları besleyen damarlar etkilendiğinde karın ağrısı, kanlı ishal gibi yakınmalar yapabilir. Akciğer ve kalpte daha hafif bulgular yaratır.

İlgili Sağlık Konuları