Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları

Bazı ufak önlemlerle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve hastalıklara karşı dirençli olmak mümkün.

 Sonbahar günleri, hastalık mevsimi…  Acıbadem International Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Kerim Çıkım, sonbaharda hastalıklardan korunmak için özel önerilerde bulundu.


1- SOFRANIZDA SONBAHAR SEBZE VE MEYVELERİ OLSUN

Sonbaharın vazgeçilmez meyveleri nar, elma ve portakal ile sebzeleri ıspanak, lahana, karnabahar ve brokoli sizi hastalıklardan koruyan besinler arasında yer alıyor.

2- HAFTADA EN AZ İKİ GÜN DENİZ BALIĞI YİYİN

Balık, içeriğindeki omega 3 ve diğer faydalı yağlar sayesinde iyi huylu kolesterolün yükselmesini ve kötü kolesterolün düşmesini sağlıyor. Sardalye, istavrit ya da lüfer gibi balıkları, bağışıklık sisteminizin güçlü olması için mutlaka yemelisiniz.

3- TEK TİP BESİN DİYETLERİNDEN UZAK DURUN

Diyet yapmak uğruna tek tip beslenmeyi değil dengeli beslenmeyi tercih edin. Denge bozulduğu takdirde metabolizmanız tek bir tarafa doğru kayıyor, bu durum da hastalıklara zemin hazırlıyor.

4- UZUN SÜRE AÇ KALMAYIN

Güçlü bir bağışıklık sistemi için sağlıklı beslenme çok önemli. Güne mutlaka sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın ve ana öğünleri atlamayın. Ayrıca uzun süre açlığa izin vermeyecek şekilde ara öğünler yapın.

5- ÇOCUKLARINIZA PAKETLENMİŞ GIDA YEDİRMEYİN

Sağlıklı bir nesil için beslenme alışkanlığının küçük yaşlarda edinilmesi gerekiyor. Yemek yemediği takdirde midesi boş kalmasın diye paketlenmiş gıdalardan yedirmeyin. Çünkü bu tip yiyeceklerin faydasından çok zararı var.

İlgili Sağlık Konuları