Ateş Basmaları Doğal Yoldan Nasıl Kontrol Edilir?

Ateş basmalarının çoğu 3 ila 5 yıla kadar kaybolur. İlle de ateş basmalarıyla uğraşmak zorunda değilsiniz ama eğer belirtiler yeterince hafifse hormonsuz terapi tekniklerini kullanarak kontrol edebilirsiniz.

Östrojen, ateş basmalarını azaltmada %90 etkilidir ama diğer yöntemler de işe yarayabilir. Neden mi? Merkezi ısıtıcınızı kontrol edebilir ve damarlarınızı rahatlatabilirseniz damarların terlemeye neden olan bu zıtlığı ve genişlemesini engelleyebilirsiniz.

Meditasyon ve rahatlama teknikleri de ateş basmalarını azaltmada yardımcı olabilir. Nitrik oksit eksikliğinin etkisini azaltan derin nefes alma, östrojen dışında diğer bütün terapilerden daha etkilidir. Yoga, karından nefes almayı ve kan basıncı ve kalp atış hızını azaltmaya yardımcı olabilecek pozisyonları içerir. E vitamini yardımcı olabilir ve eğer çaresizseniz neden olmasın?

Çoğunlukla gözden kaçan bir şey ise: diyetinizdeki doymuş yağ miktarı. Doymuş yağlar yemekten sonra atardamarların daralmasına neden olur. Genişleme ve daralma arasındaki gelgitler de terlemelere neden olur. Daha az doymuş yağ daha az belirti demektir.

Ayrıca düzenli nefes alma, karayılan otu, çuha çiçeği yağının ateş basmalarını azaltmaya yardımcı olup olamayacaklarını görmek için bunları denemeye değer olabilir.

Dr. Mehmet Öz

İlgili Sağlık Konuları