Arap Ülkeleri ''Fast Food'' Bağımlısı Çıktı!

Pazar araştırma şirketi Synovate'in 19 ülkeden 13 bin 155 kişi ile görüşerek gerçekleştirdiği ''Sağlıklı Yaşam'' araştırmasına katılanların yüzde 29'u fast food yemeyi vazgeçemeyecek kadar çok sevdiğini belirtirken, Suudi Arabistanlılar, yüzde 59 oranıyla, ''fast food fanatiği'' çıktı.

Araştırmada Arjantin, Brezilya, Kanada, Şili, Çin, Kolombiya, Danimarka, Mısır, Hindistan, Endonezya, Kore, Hollanda, Rusya, Romanya, Suudi Arabistan, Singapur, Türkiye, ABD ve İngiltere'de yaşayanların, sağlık ve kilo durumlarını kontrol edip etmediklerinin yanı sıra beslenmeleri ve alışkanlıkları incelendi.

Ortalama sonuçlara bakıldığında, katılımcıların yüzde 5'inin (yüzde 6 kadın, yüzde 5 erkek) her gün, yüzde 15'inin haftada bir kez tartıldığı görülürken, kilo konusunda en hassas olanlar, her gün tartılan Amerikalılar oldu.
Haftada bir tartılan ülkeler arasında en yüksek oranlara yüzde 28 ile Kore, yüzde 26 ile Arjantin ve yüzde 25 ile Brezilya sahip.

Ülkelerin ortalama sonuçları, katılımcıların yüzde 36'sının akıllarına geldiğinde tartıldığını gösterdi. Bu oran, Türkiye için yüzde 48 olurken, Türkiye'yi yüzde 45 ile Endonezya, Çin ve yüzde 43 ile Arjantin takip etti. Katılımcıların yüzde 22'si hiç tartılmadığını ifade etti. Hindistan, tartılmayan ülkeler arasında yüzde 40 ile başı çekerken, Şili yüzde 39, Endonezya ve Romanya yüzde 38 oranıyla Hindistan'ın arkasından geldi.

İlgili Sağlık Konuları