Antioksidanlar Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Antioksidanlar kanseri yavaşlatabiliyor veya kansere karşı koruyabiliyor.İşte onlar hakkında hiç duymadıklarınız!

Antioksidanları serbest radikallerle hasara uğramış hücrelerimizi koruyan maddeler olarak tanımlanıyor. Serbest radikaller ise vücudun normal metabolik faaliyetleri sırasında ortaya çıkan ve hücrelere saldırarak yapılarını bozan kararsız moleküller olarak tanımlanmakta.

Antioksidanlar, diğer moleküllerden aldığı elektronlarla DNA’ya zarar veren serbest radikallerin taşıdığı elektriği, etkisiz hale getirir. Serbest radikallerin verdiği zararlar, yaşlanma ve kanser gelişimi de dahil olmak üzere pek çok hastalıkla ilişkilendiriliyor. Antioksidanlar kanseri yavaşlatabiliyor veya kansere karşı koruyabiliyor.

Antioksidanların kanseri önlemedeki rolünü destekleyen kanıtlar sunan laboratuar çalışmaları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, antioksidan takviyelerinin faydalı olmadığını gösteren klinik çalışmalar da bulunmaktadır. Benzer şekilde, antioksidanların kemoterapi veya radyasyon tedavisinin (olumlu) etkisini arttırdığına dair görüşler de belirsizliğini korumaktadır.

Antioksidan takviyeleri ile ilgili klinik deneyler belirsiz ve tedavi sırasındaki tamamlayıcı etki ve yararları halen bir tartışma konusu iken, MD Anderson Bütünleyici Tıp Programı Direktörü Lorenzo Cohen, antioksidanların doğal yollardan alınmasını tavsiye ediyor.

Araştırmalar antioksidan açısından zengin meyve ve sebzelere dayalı beslenmenin bazı kanser türleri riskini düşürebildiğini göstermektedir.

Antioksidan açısından zengin yiyecekler;

Beta-karoten: genellikle turuncu renkteki tatlı patates, havuç, bal kabağı ve mango gibi yiyeceklerde görülür. Ispanak, kale, brokkoli,  turp, şalgam yaprakları da antioksidan açısından zengin sebzeler arasındadır.

Selenyum: tuna ve morina balığında bulunur.

Vitamin A:    ıspanak ve kale gibi yapraklı yeşilliklerle havuç ve kavunda bulunur

Vitamin C: (askorbik asit)- portakal, greyfurt gibi turunçgillerde , yeşil ve kırmızı biber, kivi, brokoli ve çilekte bulunur.

Vitamin E: (alpha-takopherol)  buğday tohumu, ayçiçeği çekirdeği, badem, ve pişmiş domateste ( salça,  domates püresi gibi ürünlerde) bulunur.

Doğal olarak bioaktif antioksidan açısından zengin olan yiyecekler

Polifenol: soya, yeşil çay, siyah çikolata, erik, yaban mersini, siyah ahududu, çilek, elma, kabuklu yemişler (fındık, pekan, şamfıstığı)

Glucosinalates: turpgiller familyasından suteresi, brokoli, kapak, karnabahar, Brüksel lahanası ve kıvırcık lahana

Resveratrol: üzüm, kızılcık, yaban mersini, ve yerfıstığı

Lutein: ıspanak, kale,  kara lahana, brokoli, kivi ve yüksek derecede lutein barındıran kırmızı üzüm

Likopen: pişmiş domatesler (salça  ve domates püresi gibi ürünler), karpuz ve kayısı

İlgili Sağlık Konuları